SuperBiz prawo przedsiębiorcy Rolniku! Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc finansową

Rolniku! Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc finansową

10.07.2015, godz. 11:58
rolnik na traktorze.
foto: Super Express

10 lipca, czyli dziś, mija ostateczny termin składania wniosków o przyznanie tzw. płatności obszarowych. Chodzi o finansowe wsparcie dochodów rolników. Warto z niego skorzystać, ponieważ zysk jest spory.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa, aby ułatwić rolnikom dostęp do dopłat, wysyłała do nich jak co roku spersonalizowane wnioski, które (jeśli ich treść zgadzała się ze stanem faktycznym) wystarczyło podpisać i odesłać do Agencji. Czas na to rolnicy mieli do 15 czerwca, jednak dla spóźnialskich termin został wydłużony do dziś. Żaden wniosek złożony po dzisiejszym dniu nie będzie rozpatrywany.

ZOBACZ TEŻ: Ratunek dla rolników. Korzystny kredyt na maszyny

Trzeba jednak pamiętać, że za każdy dzień spóźnienia liczony od 15 czerwca rolnikowi potrąca się 1 proc. z należnych opłat. „Od 2015 r. wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje ona zasadniczo wszystkim rolnikom, jednak, aby ją otrzymać, rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha - powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Ich wysokość wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które były w ich posiadaniu 31 maja br.” - informuje ARiMR.

ZOBACZ TEŻ: Jednak nie będzie zerowego PIT-u dla młodych? Kopacz się dystansuje

W tym roku zostały też wprowadzone nowe dopłaty dlaq młodych rolników, którzy dopiero rozpoczęli samodzielną działalność rolniczą i do dnia złożenia wniosku mają mniej niż 40 lat. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha. Najwięcej można zyskać na dopłatach związanych z produkcją. Jak informuje Agencja, dotyczy to tych, którzy „hodują bydło oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owoce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji. Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha”.

ZOBACZ TEŻ: Masz kredyt we frankach? Zobacz, czy obejmie cię pomoc PO

Dotychczas ARiMR zarejestrowała już 1,35 mln wniosków o dopłaty. „Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa” - czytamy w komunikacie Agencji. Jeśli ktoś nie otrzymał wniosku pocztą, a chciałby jeszcze dziś złożyć wniosek, powinien zgłosić się do biura powiatowego lub oddziału regionalnego ARiMR.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ARiMR >>>

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: