SuperBiz prawo przedsiębiorcy Sklep odrzucił twoją reklamację? 10 stycznia wejdą nowe przepisy

Sklep odrzucił twoją reklamację? 10 stycznia wejdą nowe przepisy

16.12.2016, godz. 13:23
Zmieniły się przepisy dotyczące reklamacji
foto: SHUTTERSTOCK

Od 10 stycznia 2017 r. przedsiębiorca, który odrzuci reklamację konsumenta, będzie musiał poinformować go o możliwości rozwiązania sporu pozasądowo – informuje UOKiK.

To skutek wejścia w życie ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów, która ma na celu prostsze i szybsze rozstrzyganie konfliktów przedsiębiorców z konsumentami. Nakłada ona na firmy szereg obowiązków.
W myśl nowych przepisów przedsiębiorca, który odrzuci reklamację, będzie musiał poinformować klienta o tym, czy zgadza się na rozwiązanie sporu pozasądowo. Przy czym część przedsiębiorstw, m.in. banki, SKOK-i czy ubezpieczyciele, zostanie pozbawiona takiego wyboru – będzie zobowiązana przez prawo do mediacji.

Sprawdź także: Szokujące dane Rzecznika Finansowego. W 2 miesiące wpłynęło 318 tys. reklamacji!

W takiej informacji musi znaleźć się nazwa podmiotu, do którego może się zwrócić klient, by rozwiązać z spór oraz co najmniej adres jego strony internetowej. Prezes UOKiK będzie prowadził ich rejestr na stronie www.uokik.gov.pl.
Powyższe informacje powinny zostać przekazane klientowi w odpowiedzi na reklamacje na papierze lub innym trwałym nośniku, np. pamięci USB lub płycie CD/DVD.
Ponadto przedsiębiorcy, którzy zgadzają się na pozasądowe rozwiązywanie sporów lub zobowiązuje ich do tego prawo, powinni poinformować o tym również na swojej stronie internetowej i w ogólnych warunkach umów, które zawierają z konsumentami.
Brak informacji jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na rozwiązanie sporu poza sądem.

Czytaj też: Masz problem z reklamacją towaru? Jak znaleźć darmową pomoc prawną

Takie same obowiązki będą dotyczyły również sklepów internetowych. Ponadto są one już teraz (od 9 stycznia 2016 r.) zobligowane do publikacji na swojej stronie internetowej linku do platformy, za pośrednictwem której konsument może przystąpić do rozwiązania sporu online. Obowiązek ten dotyczy również tych, którzy nie zgadzają się na pozasądowe rozwiązanie konfliktu.
UOKiK podkreśla, że polubowne sposoby rozwiązania sporu są tańsze i dużo szybsze niż postępowanie sądowe. Sprawy takie rozwiązywane są zwykle w ciągu 90 dni od momentu zebrania wszystkich informacji.

Źródło: UOKiK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: