SuperBiz prawo przedsiębiorcy Szukasz pracy za granicą? Sprawdź, w którym kraju ją znajdziesz

Szukasz pracy za granicą? Sprawdź, w którym kraju ją znajdziesz

02.09.2015, godz. 15:39
lotnisko
foto: Dreamstime

Polacy są w Europie uważani za cennych pracowników i prawdziwych specjalistów w swoich dziedzinach. Zagraniczni pracodawcy coraz chętniej zatrudniają Polaków, na czym korzystają obie strony - szef ma dobrze wykonaną pracę, a pracownik może zarobić więcej niż w Polsce. Decydując się na pracę za granicą, warto jednak wcześniej sprawdzić, gdzie jest najwięcej ciekawych dla nas ofert. W jednym kraju bowiem chętniej zatrudniają informatyków, w innym inżynierów.

Portal internetowy Pracuj.pl przeanalizował oferty pracy zamieszczane na jego łamach w tym roku. I tak najwięcej ofert pochodziło z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Czech i Belgii. Ogłoszenia dotyczące zatrudnienia w tych krajach stanowiły 72 proc. wszystkich zagranicznych ofert dostępnych w portalu w pierwszym półroczu 2015 r.

ZOBACZ TEŻ: Ile możesz zarobić za granicą

Znamy już najpopularniejsze kierunki wyjazdowe, czas więc powiedzieć, w którym kraju łatwo znaleźć pracę specjalistom w poszczególnych dziedzinach.

1. Niemcy
W pierwszej połowie tego roku aż 38 proc. zagranicznych ogłoszeń na Pracuj.pl pochodziło od naszych zachodnich sąsiadów. Aż jedna trzecia z nich była adresowana do pracowników specjalizujących się w inżynierii - monterów, serwisantów, specjalistów w dziedzinie elektryki, elektroniki, konstruktorów i technologów. Tradycyjnie Niemcy chętnie zatrudniają polskich budowlańców, zarówno jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe jak i przemysłowe, a także osoby pracujące przy produkcji oraz magazynierów.

2. Kraje Beneluksu
„Obecnie ponad 10 proc. ofert zatrudnienia za granicą stanowią ogłoszenia skierowane do osób poszukującym pracy w Holandii. Co trzecia oferta dotycząca pracy Holandii skierowana jest do specjalistów ds. produkcji. Osoby planujące pracę w tym kraju mogą liczyć również na zatrudnienie w obszarze inżynierii oraz łańcuchu dostaw” - podaje Pracuj.pl. Jeśli ktoś szuka pracy w Belgii, musi wiedzieć, że najłatwiej znaleźć ją inżynierom, budowlańcom i chcącym pracować przy produkcji.

3. Wielka Brytania
Choć wciąż słyszy się o negatywnym nastawieniu brytyjskiego rządu do pracowników zza granicy, Wielka Brytania wciąż jest popularnym kierunkiem, a tamtejsi pracodawcy chętnie zatrudniają naszych informatyków i programistów. Pracę na Wyspach znajdą też architekci i administratorzy systemów.

4. Czechy
Nasi południowi sąsiedzi kuszą nie tylko stosunkowo niskimi kosztami utrzymania, ale też atrakcyjnymi ofertami pracy. Tu głównie poszukuje się specjalistów z branży IT.

5. Skandynawia
Do Norwegii powinni się udać przede wszystkim inżynierowie i budowlańcy, ale chętnie zatrudniani są tu też polscy kelnerzy, kucharze oraz personel hotelowy. Obecnie ogłoszenia dotyczące pracy w Norwegii stanowią około 4 proc. zagranicznych ofert. Zdecydować można się też na wyjazd do Szwecji, ale ogłoszenia z tego kraju stanowią tylko ok. 2 proc. Podobnie jak w przypadku Norwegii, najłatwiej znajdą tam zatrudnienie osoby zajmujące się budownictwem i inżynierią.

ZOBACZ TEŻ: 204 mln zł z fotoradarów i za picie pod chmurką. Mandaty Straży Miejskiej

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: