SuperBiz prawo przedsiębiorcy Tak zoaszczędzisz na jedzeniu

Tak zoaszczędzisz na jedzeniu

17.04.2015, godz. 11:37
Kanapki, jedzenie
foto: SE/EAST NEWS

Oszczędne gotowanie nie oznacza wcale kupowania niewielkiej ilości byle jakich  produktów. Można jeść tanio ale smacznie i zdrowo. Podstawą taniego gotowania jest planowanie posiłków, wykorzystywanie wszystkich produktów do maksimum i umiejętne korzystanie z urządzeń kuchennych.

Przede wszystkim ustal menu na cały tydzień. Łatwiej jest robić zakupy, wiedząc co w najbliższych dniach będziesz gotować. Opracowując jadłospis zaplanuj tak posiłki, aby nic się nie zmarnowało. Dzięki temu wykorzystasz resztki następnego dnia. Nie wyrzucaj żywności tylko ją przetwarzaj. Niedzielny rosół, może stać się poniedziałkową pomidorówką a z resztek mięsa, można zrobić pyszny farsz do pierogów czy naleśników. Warzyw z rosołu też nie wyrzucaj, pokrój w kostkę dodaj jaka, ogórek, majonez i masz sałatkę.

Baza niedrogich obiadów

Stwórz bazę niedrogich obiadów. Za niewielkie pieniądze przyrządzisz tradycyjne dania - kopytka, pyzy, kluski śląskie, naleśniki, pierogi. Można przygotować je w większej ilości i zamrozić. Pamiętaj o makaronie - z każdym sosem będzie smakował wybornie, od biedy wystarczą same pomidory i dobrze dobrane przyprawy lub tylko oliwa i czosnek. Warto sobie przypomnieć też o kaszach i warzywach strączkowych, z których można wyczarować pyszne dania.

Unikaj gotowych produktów

Kosztują więcej niż gdybyś przygotowała je sama w domu. Nawet surówka przygotowana samodzielnie jest tańsza od tej kupionej w sklepie. Rób przetwory. Ukiś ogórki, kapustę, zrób warzywne sałatki a także powidła, dżemy, kompoty. Gotowe w słoikach sporo kosztują.

Patrz gdzie robisz zakupy

Szukaj targów czy bazarów, gdzie rolnicy taniej sprzedają warzywa, jajka, czy nabiał. Jest na nich dużo taniej niż w supermarketach. Jeśli masz w domu miejsca do przechowywania warzyw – opłaca się kupić większą ich ilość.
Nie stroń od poroduktów własnych marek w hopermarketach. Naprawdę nie są gorsze od tych znanych firm, a różnica w cenie duża.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: