SuperBiz prawo przedsiębiorcy Tanie podróżowanie

Tanie podróżowanie

25.04.2015, godz. 16:00
Majówka
Majówka foto: shutterstock

Zanim zaczniesz pakować walizki na majówkę, sprawdź z jakich zniżek możesz skorzystać. Dzięki nim w twoim portfelu zostanie więcej gotówki, którą będziesz mógł wydać na różne przyjemności.

Kolej


Tu można najwięcej zaoszczędzić. Seniorzy, studenci i uczniowie podróżujący koleją mają prawo do biletów tańszych o 37 proc. Emeryci mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. W ofercie przewoźników są też okresowe propozycje, np. bilet weekendowy, z których mogą skorzystać już wszyscy pasażerowie.

Autobus


Niestety, ani w autobusach PKS ani u prywatnych przewoźników nie ma ustawowo zapewnionych zniżek dla studentów czy emerytów. Jednak przewoźnicy walcząc o klienta, oferują niekiedy duże upusty (nawet do 30 proc.).Są też sieci proponujące wyjątkowo tanie bilety (nawet za 1 zł) na wybranych trasach. Zawsze przed kupnem biletu trzeba pytać o zniżki.

Samoloty


Tanio można podróżować samolotami. Niektóre linie mają wyjątkowo tanie bilety zarówno na loty zagraniczne, jak i krajowe. Dla przykładu za pokonanie odcinka Gdańsk-Warszawa zapłacimy  19 zł, a Katowice – Oslo 39 zł. Jednak szanse na bilety po aż tak korzystnej cenie zwykle mają podróżni, którzy kupują bilety z bardzo dużym wyprzedzeniem lub na ostatnią chwilę.

Samochód


Jazda autem na dłuższa wycieczkę w pojedynkę może się nie opłacać, ale jeśli planujesz wyjazd rodzinny lub ze znajomymi, to rozważ podróżowanie samochodem. Litr benzyny (PB95) kosztuje ok. 4,80 zł (8 litrów na 100 km – daje ok. 38 zł). Za samą podróż do wyznaczonego miejsca i z powrotem w sumie zapłacicie ok. 100 zł. Wyjazd autem umożliwi też niedrogie zwiedzanie ciekawych miejsc na samej majówce.

Komunikacja miejska


W większości polskich miast seniorzy po 70. roku życia mogą za darmo poruszać się po swoim mieście środkami transportu publicznego. Młodsi emeryci, uczniowie i studenci mają prawo do biletów ulgowych tańszych o 50 proc. Wybierając się do konkretnego miasta, sprawdź, czy w komunikacji miejskiej trzeba płacić za bagaż, np. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie walizki wozimy za darmo.

Taxi


W wielu miastach funkcjonują firmy oferujące usługę przewozu osób. Są one zwykle tańsze od licencjonowanych  taksówek. Ale i oferty korporacji taksówkowych mogą być atrakcyjne. Dlatego przed wyjazdem, sprawdź w internecie, z usług jakich firm warto korzystać w danym mieście.

Pamiętaj! Prawo do ulgowych przejazdów mają osoby, które mają przy sobie dokument poświadczający prawo do korzystania z danej zniżki. Dla przykładu: uczniowie muszą mieć ważną legitymację szkolną, studenci – studencką, emeryci – legitymację emeryta i rencisty.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: