SuperBiz prawo przedsiębiorcy Top 10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce. Maturzysto, pomyśl zanim wybierzesz kierunek studiów

Top 10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce. Maturzysto, pomyśl zanim wybierzesz kierunek studiów

12.05.2015, godz. 15:14
KOMPUTER TELEFON TABLET
foto: SHUTTERSTOCK

Nawet na 6,5 tys zł brutto miesięcznie może liczyć informatyk na początku swojej kariery. Na rynku bowiem brakuje specjalistów z branży IT i każdy pracownik jest na wagę złota. Przedstawiamy listę 10 topowych specjalizacji, które gwarantują kończącym studia pracę i przyzwoite zarobki.

Według danych GUS już dawno posiadanie wyższego wykształcenia przestało być gwarantem znalezienia pracy. Rynek nasycony jest ludźmi z tzw. wykształceniem humanistycznym, a o wiele łatwiej zatrudnienie znaleźć absolwentom kierunków technicznych i ścisłych. Maturzyści wybierający studia przeważnie jednak o tym nie myślą, chcąc po prostu zdobyć dyplom, a nie konkretne umiejętności. A to duży błąd – wynika z danych zgromadzonych przez agencję zatrudnienia Work Service.

Sprawdź koniecznie: Zobacz, ile zarabia się w sądach! Dodatki, premie i brak ZUS-u

Mało przyszłościowe decyzje abiturientów skutkują zasileniem grona bezrobotnych po studiach i brakiem perspektyw na rozwój kariery w przyszłości. Aby to zmienić, wystarczy kierować się trendami na rynku pracy i analizami zapotrzebowania na pracowników w danej branży. Obecnie bardzo potrzeba specjalistów w logistyce, a także w energetyce i technologiach odnawialnych. Młodzi Polacy nie doceniają też zawodów związanych z opieką czy medycyną, które mogą zapewnić atrakcyjne wynagrodzenie. W poniższym zestawieniu Work Service prezentuje 10 specjalizacji, które wg stanu na 2015 r. zapewniają pracę. W zestawieniu wartość procentowa oznacza średni deficyt pracowników w danej branży, a kwota zł brutto zarobki, na które może liczyć pracownik już na starcie kariery:

1. Informatyka i programowanie
34 proc. - 6,5 tys. zł brutto

2. Motoryzacja i nowoczesne technologie
34 proc. - 2,65 tys. zł brutto

3. Logistyka
27 proc. - 2,6 tys. zł brutto

Zobacz także: Prawda o pensjach polskich górników. Ile zarabia się na kopalniach?

4. Opieka
26 proc. - 2,4 tys. zł brutto

5. Usługi medyczne
25 proc. - 3,05 tys. zł brutto

6. Energetyka i technologie odnawialne
21 proc. - 2,95 tys. zł brutto

7. Nauki inżynieryjne
21 proc. - 2,45 tys. zł brutto

8. Matematyka
19 proc. - 2,2 tys. zł brutto

9. Prawo
13 proc. - 2,25 tys. zł brutto

10. Finanse, bankowość, ubezpieczenia
9 proc. - 2,3 tys. zł brutto

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: