SuperBiz prawo przedsiębiorcy Topisz marzannę? Musisz spełnić kilka warunków. Inaczej dostaniesz wysoką grzywnę

Topisz marzannę? Musisz spełnić kilka warunków. Inaczej dostaniesz wysoką grzywnę

21.03.2017, godz. 11:16
marzanna
foto: Super Express

Topienie marzanny. Ten zwyczaj nierozerwalnie kojarzy się z pierwszymi dniami wiosny. Choć to zwyczaj, który sięga czasów pogańskich, nie możemy zapominać, ze żyjemy w XXI w. i, choć topienie marzanny co do zasady jest zgodne z prawem, to musimy przestrzegać pewnych zasad, aby nie narazić się wymiarowi sprawiedliwości.

Marzanna to kukła, która jest symbolem odchodzącej zimy, której chcemy się pozbyć z naszego kraju, a więc należy ją spalić albo wrzucić do rzeki. Przy obu tych czynnościach musimy być bardzo ostrożni.

Jak bezpiecznie utopić marzannę

Topienie marzanny może być potraktowane przez wymiar sprawiedliwości jako zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności, za co grozi grzywna w wysokości od 50 do 500 zł. Szczególnie musimy pilnować się, jeśli chcemy topić marzannę w cieku wodnym, który przepływa przez las. Art. 162 Kodeksu wykroczeń mówi: „kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę (…), podlega karze grzywny albo karze nagany. Jeżeli czyn sprawcy polega na (…) zatapianiu (…) w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny”. Grzywna wynosi od 20 zł do 5 tys. zł, a za kratki można trafić nawet na 30 dni!

ZOBACZ TEŻ: Za co dostaniesz mandat na łonie natury

Powyższe nie oznacza jednak, że zawsze dostaniemy karę. Topienie marzanny, jako zwyczaj, nie jest ścigane, jeśli tylko zachowamy odpowiednie środki ostrożności (wrzucanie kukły do rzeki z wysokiego mostu czy topienie jej w wąskim strumyczku nie jest najlepszym pomysłem. Pierwszy przypadek zagraża bezpieczeństwu naszemu i otoczenia, a wąski ciek wodny możemy po prostu zatkać). Kiedy chcemy topić marzannę, musimy też pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: musimy ją zrobić z naturalnych materiałów, które łatwo się rozłożą (np. drewno, słoma czy rośliny). Elementy takie jak styropian czy plastik są bezwzględnie zabronione!

Jak bezpiecznie spalić marzannę

Po pierwsze musimy sprawdzić, czy miejsce, w którym chcemy spalić marzannę, ma swój regulamin, który zabrania rozniecania ognia. Co do zasady marzannę możemy spalić na polanie, jako że jednak jest to teren leśny, musimy się upewnić, czy w tym miejscu zgodę na rozniecanie ognia wydało nadleśnictwo. Podobnie jest, jeśli idziemy na łąkę. Może to być prywatny teren, którego właściciel nie życzy sobie rozpalania ognia albo też podobne zapisy ustaliła gmina. Kiedy już znajdziemy odpowiednie miejsce, musimy zrobić wszystko, aby spalenie kukły było bezpieczne dla nas samych i otoczenia (szczególnie trzeba zadbać o bezpieczeństwo dzieci do lat siedmiu).

ZOBACZ TEŻ: Za kradzież choinki grozi nawet 5 tys. zł kary i więzienie!

Artykuł 82 Kodeksu wykroczeń mówi wyraźnie, że „kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar (…) polegających na (…) niedozwolonym używaniu otwartego ognia (...) i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych (…), podlega karze grzywny albo karze nagany”. Grzywna może nas naprawdę zaboleć, bo wynosi od 20 zł do aż 5 tys. zł. Musimy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy: podobnie jak w przypadku topienia, palona marzanna musi być wykonana z materiałów biodegradowalnych.

Źródła: Kodeks wykroczeń, poznan.naszemiasto.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: