SuperBiz prawo przedsiębiorcy Uwaga na oszustów, którzy podszywają się pod CEIDG

Uwaga na oszustów, którzy podszywają się pod CEIDG

09.12.2016, godz. 12:38
Oszuści naciągają przedsiębiorców
foto: SHUTTERSTOCK

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Jesteś przedsiębiorcą, do którego wysłano wezwanie do zapłaty? Uważaj, to może być fałszywy alarm.

W zeszłym roku oszuści próbowali wyłudzać pieniądze, podszywając się pod CEIDG. W tym roku wykazali się większą finezją i stworzyli wyimaginowaną instytucję. Powołują się nawet na jej regulamin, chociaż takowy nie istnieje. Z listu, który rozsyłają do przedsiębiorców, wynika, że jeżeli fakultatywna opłata nie zostanie uiszczona w wyznaczonym terminie, wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i Firm nie dojdzie do skutku.

Autorzy informują o fakultatywnej opłacie rejestracyjnej w wysokości 295 złotych. Do listu dołączono nawet gotowy blankiet wpłaty opiewający na kwotę 295 złotych. Treść listu nie jest przypadkowa. Została opracowana tak, aby nie wzbudzać podejrzeń. Stąd mowa o „fakultatywnej" opłacie rejestracyjnej oraz odwołanie do art. 66 Kodeksu cywilnego. Nadawcą listu rzekomo ma być Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej i Firm. Gdzie tkwi haczyk? Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej i Firm nie istnieje.

Przeczytaj również: Oszuści coraz częściej polują na nasze dane osobowe

Owszem, rejestr przedsiębiorców jest prowadzony, ale przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG), a nie przez CEDGIF. To zupełnie innym podmiot firmowany przez Ministerstwo Rozwoju. Z zasadami wpisu do CEIDG możesz zapoznać się na oficjalnej stronie rejestru, pod adresem prod.ceidg.gov.pl. Co ważne, wpis do rejestru przedsiębiorców jest bezpłatny. Nawet, jeżeli odniesiesz wrażenie, że trzymasz w ręku list z prawdziwego urzędu, zachowaj czujność. Pamiętaj, że oszuści nie śpią, a zapłacone pieniądze trudno będzie odzyskać.

Źródła: podatki.gazetaprawna.pl, prod.ceidg.gov.pl, spottedlublin.pl

tagi: CEIDG oszuści
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: