SuperBiz prawo przedsiębiorcy Zwolnienia chorobowe pod lupą ZUS. W 2016 r. zakład zaoszczędził 200 mln zł

Zwolnienia chorobowe pod lupą ZUS. W 2016 r. zakład zaoszczędził 200 mln zł

06.02.2017, godz. 11:56
E-zwolnienia rewolucjonizują rynek
foto: SHUTTERSTOCK

Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej zaczynają zastępować papierowe druki. Docelowo drukowane zwolnienia chorobowe znikną z rynku do końca 2017 roku. A to oznacza, że pracownikom ZUS-u będzie łatwiej sprawdzić, czy nie symulujesz choroby i stosujesz się do zaleceń lekarza. Zobacz, kiedy ZUS może obniżyć ci zasiłek lub cofnąć wypłaty.

W 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonał 569,5 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniu chorobowym. Wstrzymano 22,2 tys. wypłat zasiłków chorobowych. W wybranych przypadkach wysokość zasiłku została obniżona. Pracownik ma 7 dni od daty wypisania zwolnienia na dostarczenie dokumentu pracodawcy. Jeżeli tego nie zrobi, zasiłek może zostać obniżony o 25 procent. Niższa kwota będzie naliczana od ósmego dnia obowiązywania zwolnienia do chwili przedłożenia zaświadczenia odpowiednio – w zakładzie pracy lub ZUS-ie.

Ile ZUS zaoszczędził na zwolnieniach?
W zeszłym roku terminów nie dopilnowało 69,7 tys. osób, przez co wstrzymano wypłaty sięgające 4,1 mln złotych. W ciągu 12 miesięcy ZUS zaoszczędził na cofnięciu lub obniżeniu wypłat 203,8 mln złotych. W samym IV kwartale oszczędności wyniosły 49,7 mln złotych.

Zobacz także: Jak sprawdzić, czy ZUS prawidłowo wyliczył ci emeryturę?

Jaki przebieg ma kontrola?
Podczas kontroli ZUS może sprawdzić, czy przebywasz w domu i stosujesz się do zaleceń lekarza. W zwolnieniu często są doprecyzowane tak szczegółowe informacje, jak to, czy chory może chodzić, albo opuszczać dom. Ponadto urzędnik ma za zadanie ocenić „prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy". Po złożeniu wizyty domowej może stwierdzić, że pracownik nie powinien być zwolniony z obowiązku wykonywania pracy.

Kto może obawiać się kontroli?
Nie każdy wie, że chorego może skontrolować nie tylko przedstawiciel ZUS-u, ale również – osoba wydelegowana przez firmę. Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 20 osób mają prawo wskazać kilka osób, które odwiedzą pracownika przebywającego na zwolnieniu. Jeżeli często bierzesz wolne, przynosisz zaświadczenia od różnych lekarzy lub zdarza ci się przez dłuższy czas nie przychodzić do pracy z powodu choroby, możesz spodziewać się kontroli.

Przeczytaj również: Co z emeryturami zamożnych Polaków? ZUS zweryfikuje składki emerytalne

Kiedy lekarz wystawi e-zwolnienie?
W 2016 r. weszła w życie ustawa „o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa". Wprowadza ona nowe zasady wystawiania zwolnień. Do końca 2017 r. znikną papierowe druki, a zastąpią je zwolnienia w postaci elektronicznej. Ułatwi to skontrolowanie zwolnień krótkoterminowych, branych do jednego tygodnia. Wcześniej ich kontrola była często niemożliwa, ponieważ pracownik ma 7 dni na dostarczenie druku pracodawcy.

Kiedy e-zwolnienia wejdą w życie, praktycznie od razu po wystawieniu dokumentu będzie można sprawdzić kod choroby i wskazany okres niezdolności do pracy. A to oznacza, że informacje te będą dostępne nie tylko dla lekarza, ale również ZUS-u. Dzięki temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał szersze pole do popisu w kwestii kontroli chorych.

Oprac. na podst. wyborcza.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: