SuperBiz prawo przedsiębiorcy Wakacje nad Zatoką Gdańską. Ile zapłacisz za urlop w Trójmieście

Wakacje nad Zatoką Gdańską. Ile zapłacisz za urlop w Trójmieście

21.07.2015, godz. 14:19
Gdańsk Stare Miasto
foto: FOTO SE

Gdańsk, Sopot i Gdynia to z pewnością jedne z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce. Tu znajdzie coś dla siebie zarówno miłośnik zwiedzania, jak i imprezowicz, a liczba atrakcji może przyprawić o zawrót głowy. Wyjaśniamy, ile kosztuje urlop w pięknym Trójmieście.

Bazą wypadową dla wycieczek po Trójmieście najwygodniej uczynić Gdańsk, bo to największe z miast w aglomeracji i najłatwiej tu o rozrywki, nawet jeśli nie trafi nam się ładna pogoda. Ale spokojnie, nasz plan zakłada wyjazdy do Sopotu i do Gdyni. Wracając jednak do noclegu – Gdańsk cieszy się dużą bazą hotelową, a więc znajdą tu coś dla siebie miłośnicy hotelu w każdym standardzie. W luksusowym pięciogwiazdkowym hotelu Hilton trzeba zapłacić od 400 do 800 zł za noc w dwuosobowym pokoju w zależności od jego rodzaju. Niedaleko Hiltona znajduje się czterogwiazdkowy hotel Admirał, w którym noc w dwuosobowym pokoju kosztuje ok. 500 zł. Z kolei w hotelach 2- i 3-gwiazdkowych w Gdańsku za wynajęcie „dwójki' trzeba zapłacić 200-300 zł.

ZOBACZ TEŻ: Ile zapłacisz za weekend nad Bałtykiem. Słoneczna Ustka, piękny Słupsk, popularne Rowy

Oszczędni turyści mogą szukać noclegu w hostelu czy na kwaterze prywatnej, jednak najlepszym naszym zdaniem wyborem miejsca na nocleg (ze względu na cenę) jest akademik. Godny polecenia jest Osiedle Studenckie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Blisko stąd do centrum, a standard pokoi jest bardzo przyzwoity (podobnie jak w hostelu trzeba się jednak przygotować na korzystanie ze wspólnych pryszniców). Za dobę w pokoju osobowym trzeba zapłacić tylko 40 zł plus 8 proc. VAT, a więc jeden nocleg będzie kosztował parę ok. 90 zł.

Przejazdy i jedzenie

W budżecie wyjazdowym trzeba też uwzględnić przejazdy po Gdańsku oraz między Sopotem a Gdynią. W Gdańsku jednorazowy bilet normalny na linie zwykłe kosztuje 3 zł, na nocne, pospieszne i specjalne – 4 zł. Za bilet dobowy na wszystkie linie trzeba zapłacić 12 zł. Identyczne ceny są w Gdyni, a w Sopocie w ogóle nie ma komunikacji miejskiej. Jeżdżą tu autobusy z Gdańska i Gdyni i od dwóch lat nie trzeba się martwić, w którym mieście kupiliśmy bilet. Ogółem jednak zasady poruszania się po Trójmieście komunikacją miejską są dość skomplikowane i najbezpieczniej dopytać w kiosku, na jaki bilet gdzie możemy jechać, bądź też skontaktować się z Punktem Obsługi Klienta w Gdańsku. Oczywiście, między Gdynią, Sopotem i Gdańskiem można też wygodnie podróżować Szybką Koleją Miejską. Koszt biletu zależy od dystansu, który zamierzamy pokonać. Jeden przejazd między Gdańskiem Głównym a Gdynią Główną kosztuje 6 zł bez żadnej ulgi. Z Gdańska Głównego do Sopotu pojedziemy zaś za 4 zł.

ZOBACZ TEŻ: Z jednej strony morze, z drugiej zatoka. Ile zapłacisz za urlop we Władysławowie

Trójmiasto na każdym rogu kusi knajpkami. Niedrogi obiad w Gdańsku można zjeść w Jadłodajni Domu Harcerza. Wybór smacznych, domowych dań jest tu duży, a za pełny obiad (zupa, drugie danie i kompot) nie zapłacimy więcej niż 30 zł za osobę. Stołując się w restauracjach na terenie całego Trójmiasta, trzeba się liczyć z ceną 40-50 zł za osobę za obiad. Oszczędniejsi turyści, którzy chcą odpocząć od tradycyjnej polskiej kuchni, mogą posilić się pizzą, np. z pizzerii Da Grasso, gdzie można zamówić dużą pizzę na dwie osoby i najeść się za kilkanaście złotych lub też kebabem, za który w Gdańsku zapłacimy 12-15 zł. Warto też zaznaczyć, że w dniach 25 lipca-18 sierpnia w Gdańsku odbędzie się 755. Jarmark Dominikański, gdzie można się raczyć różnorakimi specjałami. Tu za 100 g danej potrawy płaci się zwykle 5-10 zł a za pół litra lanego piwa 8 zł. Zapewne i w tym roku, podobnie jak w ostatnich latach, hitem jarmarku będzie tzw. pajda full wypas – wielki kawałek chleba, posmarowany smalcem, na którym kładzie się smażoną cebulę, kiełbasę, boczek i plastry ogórka kiszonego. Za taki przysmak trzeba było w zeszłym roku zapłacić 19 zł, w tym roku cena pewnie będzie też oscylowała wokół tej kwoty.

Ile za atrakcje

O atrakcjach w Trójmieście można by pisać bardzo długo, dlatego wymienimy tylko część z nich. W Gdańsku warto odwiedzić interaktywny Ośrodek Kultury Morskiej tuż przy słynnym gdańskim Żurawiu. Bilet normalny kosztuje tu w zależności od wystawy 6 i 8 zł (bilety ulgowe: 4 i 5 zł). Bilet w ramach którego zwiedzimy niemal cały obiket, a do tego statek Sołdek, spichlerze i przepłyniemy się po Motławie, kosztuje zaś 23 zł w wersji normalnej i 13 zł w wersji ulgowej. Jeśli już o pływaniu mowa, koniecznie trzeba się udać na Westerplatte. Rejs stylizowanym statkiem pirackim to koszt 30 zł za bilet normalny i 20 zł za bilet ulgowy, zaś w dwie strony 40 i 25 zł. Wracając z Westerplatte, warto też odwiedzić twierdzę Wisłoujście. Oprowadza po niej przewodnik, a koszt wstępu to 12 zł za bilet normalny i 7 zł za bilet ulgowy. Po powrocie do centrum można pójść na jedną z najnowszych atrakcji miasta 55-metrowe koło widokowe. Przejażdżka nim to koszt 25 zł.

ZOBACZ TEŻ: Oscypki, Krupówki, Morskie Oko. Ile zapłacisz za urlop w Zakopanem

Jeśli chodzi o Sopot, jego największą atrakcją jest bez wątpienia molo. W tym roku, aby na nie wejść, trzeba zapłacić 7,5 za bilet normalny i 4 zł za ulgowy. Sopot nocą zamienia się w mekkę imprezowiczów – w weekendy wstęp na imprezę kosztuje tu 15-20 zł. Gdynia zachwyci z kolei miłośników polskiego modernizmu, ale i istot wodnych. Znajduje się tu bowiem słynne akwarium, do którego wejście kosztuje 24 zł za bilet normalny i 16 zł za bilet ulgowy.

ILE ZAPAŁCI PARA ZA TYDZIEŃ W TRÓJMIESCIE:

Nocleg w akademiku: 630 zł
Wyżywienie: 800 zł
Atrakcje i przejazdy: 500 zł

RAZEM: ok. 2 tys. zł

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: