SuperBiz prawo przedsiębiorcy Weekend w Krakowie. Ile zapłacisz za wyjazd do pięknego grodu Kraka

Weekend w Krakowie. Ile zapłacisz za wyjazd do pięknego grodu Kraka

23.07.2015, godz. 14:42
kościół Mariacki, Kraków, rynek krakowski
foto: EAST NEWS

Kraków – dawna stolica Polski, a po dziś dzień stolica kultury i sztuki, ale również imprezowe miasto popularne wśród polskich i zagranicznych turystów. W rankingu prestiżowego magazynu podróżniczego „Travel + Leisure” Kraków został uznany za jedno z dziesięciu najlepszych miast świata i trudno się dziwić. Wyjaśniamy, ile kosztuje weekend w tym pięknym mieście.

Jeśli ktoś chce nocować w Krakowie w niepowtarzalnej atmosferze i naprawdę oryginalnym pokoju, powinien bez wątpienia wybrać pięciogwiazdkowy hotel Stary. To jednak opcja dla naprawdę zamożnych osób. Noc dla dwóch osób w apartamencie LUX kosztuje 1,9 tys zł, a w zwykłym dwuosobowym pokoju – 900 zł. W cenę wliczono śniadanie. Z wysokimi cenami trzeba się też liczyć w pięciogwiazdkowym hotelu Sheraton. Wynajęcie apartamnetu prezydenckiego to koszt prawie 3,5 tys. zł za noc, z kolei pokój typu classic z dużym dwuosobowym łóżkiem można wynajać już od 413 zł za dobę. Z kolei noclegi w hotelach o niższym standardzie kształtują w okolicach 600-800 zł za dwie osoby i dwa noclegi (zakładamy, że do Krakowa przyjeżdżamy w piątek i wyjeżdżamy w niedzielę).

ZOBACZ TEŻ: Turyści zdecydowali: Kraków lepszy od Barcelony!

W internecie (np. na stronie noce.pl) można też znaleźć wiele ofert wynajmu apartamentów na weekend w Krakowie. W takim przypadku za jedną noc za jedną osobę trzeba zapłacić od ok. 100 zł do 200 zł, a więc za nocleg na cały wyjazd dla dwóch osób możemy zapałcić ok. 400 zł. Do wyboru są też, rzecz jasna, hostele. Np. w hostelu Cinnamon wynajęcie pokoju dla dwóch osób na jedną noc kosztuje w weekend w sezonie 140 zł, a w cenę wliczone jest śniadanie. Ceny w innych krakowskich hostelach kształtują się podobnie – w granicach 150-200 zł za dwuosobowy pokój za jedną noc.

Koszty wyżywienia

Jeśli chodzi o obiad, można się wybrać do najsłynniejszej krakowskiej restauracji Wierzynek założonej w 1364 r. Wizyta tutaj to jednak spory wydatek. Za barszcz czerwony z kołdunami jagnięcymi zapłacimy 28 zł, za wykwintną smażoną polędwicę wołową 105 zł, a za deser, na który składają się lody chałwowe, śliwkowe i fiołkowe trzeba zapłacić 28 zł. Jak łatwo policzyć, za obiad dla jednej osoby zapłacimy tu więc ok. 160 zł. Jest też oferta zwana kartą dań tradycyjnych. W jej ramach otrzymujemy przystawkę, zupę, danie główne i deser i za ten zestaw płacimy 185 zł za osobę.

ZOBACZ TEŻ: Ile zapłacisz za weekend nad Bałtykiem. Słoneczna Ustka, piękny Słupsk, popularne Rowy

Smaczny obiad można zjeść nieporównywalnie taniej w jednym a krakowskich barów mlecznych. Np bar „Pod Temidą” oferuje barszcz czerwony z krokietem z kapustą w cenie 5 zł, a za polędwicę z pieczarkami, ziemniakami i zestawem surówek zapłacimy 16,5 zł. Na deser możemy wziąć koktajl truskawkowy za 3 zł i w ten sposób jedna osoba naje się, nie wydając więcej niż 20-25 zł. Jeśli mamy ochotę na pizzę, możemy udać się do pizzerii Caldo, gdzie za dużą (50 cm) capricciosę zapłacimy 30,9 zł. Ogólnie, będąc w restauracji w Krakowie, podobnie jak w każdym większym polskim mieście, trzeba się nastawić na wydatek ok. 50 zł za obiad dla jednej osoby.

Koszty atrakcji

Kiedy już się wyśpimy i sobie pojemy, czas na atrakcje, do których trzeba jakoś dojechać. W Krakowie mamy sporo różnego rodzaju biletów na autobusy i tramwaje. Za jednorazowy bilet normalny trzeba zapłacić 3,8 zł, ale, będąc w Krakowie na weekend, warto rozważyć zakup biletu 48-godzinnego, który kosztuje 24 zł (cena za bilet normalny). Nie sposób wymienić wszystkich krakowskich atrakcji. Jeśli jednak nie wiemy, co zobaczyć, a chcemy poznać historię miasta, możemy skorzystać z pomocy przewodnika. Na stronie krakow-przewodnicy.pl znajdziemy ofertę nazwaną Kraków w pigułce; możemy też mniej standardowo udać się do Nowej Huty. Oprowadzanie w języku polskim trwające do dwóch godzin kosztuje 150 zł.

ZOBACZ TEŻ: Weekend na Słowacji. Ile zapłacisz za spontaniczny wyjazd do Bratysławy

Będąc w Krakowie, trzeba koniecznie wybrać się na Wawel. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma tu jednego zbiorczego biletu wstępu – wejściówki kupuje się oddzielnie na każdą wystawę, a ponieważ ze względów konserwatorskich muzeum może zwiedzać określona liczba osób dziennie, biletów może zabraknąć po południu, a więc trzeba się spieszyć. I tak, przykładowo, bilet normalny na Reprezentacyjne Komnaty Królewskie kosztuje 18 zł, a Prywatne Apartamenty Królewskie można zwiedzić za 25 zł. Bezpłatny jest za to wstęp do Katedry na Wawelu. Nie dotyczy to jednak Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich, kaplic: Wazów, Potockich, Świętokrzyskiej i Zofii oraz Muzeum Katedralnego. Aby zwiedzić te miejsca, kupujemy jeden bilet, za który trzeba zapłacić 12 zł. Wstęp do Kościoła Mariackiego kosztuje z kolei 10 zł, a jeśli ktoś chce podziwiać panoramę Krakowa z wieży kościoła, musi zapłacić 15 zł.

ILE ZAPŁACI PARA ZA WEEKEND W KRAKOWIE:

Nocleg w hostelu: 280 zł
Posiłki: 250 zł
Przejazdy: 48 zł
Atrakcje: 250 zł

RAZEM: ok. 850 zł

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: