SuperBiz prawo przedsiębiorcy Wielkie zmiany w podatku CIT i PIT. Firmy więcej "wrzucą w koszty"

Wielkie zmiany w podatku CIT i PIT. Firmy więcej "wrzucą w koszty"

29.05.2017, godz. 12:33
Sejm zawiesił pobór podatku handlowego
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Finansów szykuje rewolucję w podatkach PIT i CIT, które mają odejść do lamusa za sprawą trzech nowych ustaw. Jedna dotyczy opodatkowania działalności gospodarczej, druga - podatku od wynagrodzeń, rent itp., a trzecia zysków kapitałowych. Wśród tych zmian pojawia się zapis, który umożliwi firmom jednorazowo zaliczyć w koszty inwestycje do 100 tysięcy złotych.

O pracach resortu Mateusza Morawieckiego poinformował wiceminister finansów Paweł Gruza w piśmie do Jerzego Meysztowicza, przewodniczącego sejmowej komisji gospodarki i rozwoju. Pismo dotyczy strategii podatkowej rządu.

Zobacz również: ABC odliczania kosztów od podatku

- Jednym z pomysłów jest rozdzielenie opodatkowania przedsiębiorstw oraz szeroko pojętego kapitału pasywnego, np. zysków z oszczędności kapitałowych, odsetek, dywidend itp. W ten sposób unikniemy np. sytuacji, gdy straty z operacji kapitałowych pomniejszały przychody firm z działalności operacyjnej, dzięki czemu unikały one zapłaty podatku, mimo prowadzenia zyskownej działalności operacyjnej - wyjaśnia w "DGP" Michał Bator z Ministerstwa Finansów.

Firmy więcej wrzucą w koszty?
We wtorek rząd będzie pracował nad projektem ustawy ma dać możliwość corocznego jednorazowego rozliczenia nakładów na środki trwałe do wysokości 100 tys. złotych, przy minimalnej wartości nakładów w wysokości 10 tys. złotych.

Sprawdź koniecznie: Jaka kara grozi za oszustwa podatkowe?

Oznacza to, jak tłumaczyli przedstawiciele resortu rozwoju w toku konsultacji, że przedsiębiorcy będą mogli "wrzucić w koszty" zakup maszyn i urządzeń o wartości od 10 do 100 tys. zł.

Resort rozwoju szacuje, że z programu może skorzystać ok. 154 tys. przedsiębiorców. Przyznaje co prawda, że wejście w życie ustawy zmniejszy o kilkadziesiąt milionów dochody budżetowe, ale z kolei utworzenie dzięki temu rozwiązaniu ok. 2,8 tys. nowych miejsc pracy przełoży się na wzrost dochodów o około 138 mln zł.

 

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: