SuperBiz prawo przedsiębiorcy Wyborcza.biz: Walka z wyłudzeniami VAT uderzy w firmy i przedsiębiorców

Wyborcza.biz: Walka z wyłudzeniami VAT uderzy w firmy i przedsiębiorców

15.12.2016, godz. 12:40
biznes, biznesmen, pieniądze, firma
foto: EAST NEWS

Eksperci doceniają starania rządu Beaty Szydło w zwalczaniu oszustw podatkowych, ale jednocześnie alarmują, że zwiększa się obciążenia podatnikom, którzy są uczciwi. - Pod hasłem walki z wyłudzeniami VAT dokręca się nam śrubę - przekonują.

Wyborcza.biz wylicza poszczególne nowe regulacje, które zamiast walczyć z oszustami mogą utrudnić życie uczciwym przedsiębiorcom. Firmy zatrudniające powyżej 250 osób stracą w przyszłym roku możliwość kwartalnych rozliczeń VAT. To ma utrudnić oszustom zakładanie firm słupów, które służą tylko wyłudzaniu VAT i szybko znikają.

Zobacz koniecznie: Coraz więcej firm nie płaci za nadgodziny

- Tylko jaka firma słup zatrudnia powyżej 250 osób? Nazwijmy to po imieniu: zmiana kwartalnych rozliczeń na miesięczne to dla dużych firm większe koszty, a dla budżetu szybsze wpływy - mówi w "Wyborczej" ekspert Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Z kolei w lipcu tego roku wprowadzony został tzw. jednolity plik kontrolny, czyli obowiązek comiesięcznego raportowania do Ministerstwa Rozwoju i Finansów. Póki co objął on największych przedsiębiorców, ale już od stycznia 2017 r. raportować będą też mali i średni, a od stycznia 2018 r. obowiązek ten obejmie mikrofirmy.

- Do urzędu przesyłane muszą być np. księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, faktury VAT, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów oraz ewidencja zakupu i sprzedaży VAT. Za niewysłanie danych w formacie JPK grozi kara wysokości 2,8 tys. zł. Osoba, która nie złoży w terminie informacji, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych (maksymalnie 2 mln 959 tys. 680 zł). W przyszłym roku kary te będą wyższe, rośnie bowiem wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę - podaje Wyborcza.biz.

Sprawdź też: Sejm przyjął ponad 30 uproszczeń dla firm. Zobacz, co się zmieni

- Rząd połączył kontrolę skarbową oraz służbę celną. Powołuje specjalne zespoły do wykrywania i zwalczania oszustw, edukuje policję, prokuraturę, pracowników skarbówki, i to trzeba pochwalić, bo te działania przynoszą efekty - twierdzi Pruszyński. - Ale jednocześnie zwiększa się obciążenia podatnikom, którzy są uczciwi, nie generują niebezpieczeństwa oszustw podatkowych, nie popełniają świadomie przestępstw - mówi.

 

Źródło: Wyborcza.biz

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: