SuperBiz prawo przedsiębiorcy Z którym biurem jechać na wakacje? Itaka, Rainbow Tours i TUI na podium w rankingu biur podróży

Z którym biurem jechać na wakacje? Itaka, Rainbow Tours i TUI na podium w rankingu biur podróży

02.07.2015, godz. 12:38
hawaje, palmy, wakacje
foto: © AKPA

Co roku słyszy się o bankructwach biur podróży, a w ostatnim czasie w związku z napiętą sytuacją polityczną i zagrożeniem terrorystycznym w popularnych krajach wakacyjnych, ludzie jeszcze częściej zadają sobie pytanie, którego touroperatora wybrać, by wakacje nie tylko były udane, ale i bezpieczne. Z pomocą przychodzi dziennik „Rzeczpospolita”, który przygotował ranking wiarygodności biur podróży.

W rankingu uwzględniono nie tylko wiarygodność biura, ale też jego zyski, fundusze oraz przychody z imprez turystycznych. I tak na pierwszym miejscu jest Itaka, choć jej rating jest wysoki, ale wcale nie najwyższy. Jej przychody w zeszłym roku kształtowały się na poziomie 1,6 mld zł, z czego zysk wyniósł 32 mln zł. Wiarygodność biura wzrosła w porównaniu z poprzednimi latami i obecnie ma wartość A. Oznacza to, że jest wysoka.

ZOBACZ TEŻ: Aż połowa Polaków nie wyjedzie na wakacje. Przeciętny koszt urlopu dla rodziny to 2,8 tys. zł

Na drugim miejscu jest Rainbow Tours. Choć według ratingu wiarygodność tego biura to AA (bardzo wysoka), jest po Itace, ponieważ zanotowało niższe przychód i zysk. A wynosiły one, odpowiednio, 766 mln zł i 32 mln zł. Ostatnie miejsce na podium należy do TUI Poland. Przychód tego biura w 2014 r. wyniósł 627 mln zł, a zysk – 5 mln zł. Wiarygodność TUI oceniono jako wysoką. W przypadku wszystkich trzech biur podróży „Rz” przewiduje, że ich wiarygodność w najbliższym czasie utrzyma się na tym samym poziomie.

Rating biur podróży

„Rzeczpospolita” wskazuje, jak trudną branżą jest turystyka. Dziennik podkreśla, że biura podróży często mają małe kapitały, więc jakakolwiek niepewna sytuacja w świecie biznesu może doprowadzić do ich niewypłacalności. Mała jest rentowność branży, a do tego biura podróży to właściwie instytucje działające sezonowo. W ratingu biurom podróży zdecydowano się nadać watość literowa dla ich wiarygodności.

ZOBACZ TEŻ: Autostrada A1 za darmo w wakacje podczas weekendowych wyjazdów!

Wiarygodność A (wysoka) oznacza, że dane biuro podróży ma fundusze własne wynoszące 6 proc. przychodów ze sprzedaży imprez turystycznych oraz wykazuje średnią rentowność na poziomie 2 proc. Biorąc pod uwagę powyższe dane oraz inne czynniki ustalono, jak kształtuje się wiarygodność danego biura podróży.

WIARYGODNOŚC 10 BIUR PODRÓŻY WG „RZ”:

1. Itaka – A; wysoka

2. Rainbow Tours – AA; bardzo wysoka

3. TUI Poland – A; wysoka

4. Wezyr Holidays – B- ; wrażliwość na zmiany w otoczeniu biznesowym

5. Grecos – AA; bardzo wysoka

6. Neckermann – AA; bardzo wysoka

7. Sun & Fun – BB- ; potencjalna wrażliwość na zmiany w otoczeniu biznesowym

8. Exim Tours – B+ ; wrażliwość na zmiany w otoczeniu biznesowym

9. Alfa Star – CCC+ ; możliwość kontynuacji działalności tylko przy sprzyjających warunkach

10. Grupa Almatur – A+ ; wysoka

Pełen ranking biur podróży znajdziecie tutaj >>>

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: