SuperBiz prawo przedsiębiorcy Zarobki w Irlandii. Ile możesz zarobić na „zielonej wyspie”

Zarobki w Irlandii. Ile możesz zarobić na „zielonej wyspie”

12.05.2015, godz. 14:00
KOLEJKI LEKARZ ZUS SKLEP LOTNISKO
foto: SHUTTERSTOCK

Polacy pokochali „zieloną wyspę”, bo po Wielkiej Brytanii i Niemczech jest ona najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków. Opisujemy, na jakie pieniądze może liczyć ten, kto zdecyduje się na pracę w Irlandii i czym zajmują się tam Polacy.

Według danych GUS-u w Irlandii przebywa czasowo ok. 115 tys. naszych rodaków. I nic dziwnego, bo przez lata ten kraj na Wyspach Brytyjskich jawił się niemal jako podatkowy raj bardzo przyjazny dla mieszkańców. Polacy wyjeżdżają tam do pracy chętnie tym bardziej, że Irlandia jest jednym z pierwszych krajów Unii, które otworzyły dla nas rynek pracy. Możemy tam pracować bez starania się o pozwolenie od 1 maja 2004 r.

Zobacz również: Ile zarabia się w Wielkiej Brytanii? Prawda o zarobkach na wyspach

Na atrakcyjność tego kraju miał też bez wątpienia wpływ fakt, że można się w nim porozumieć po angielsku, a jeśli Polak już posługuje się jakimś językiem, najczęściej jest to właśnie angielski. Liczba Polaków w Irlandii imponuje szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę to, że w państwie tym mieszka tylko ok 4,5 mln osób, a drugie najludniejsze miasto tego kraju – Cork – ma ok. 120 tys. mieszkańców.

Wysoka stawka minimalna

Praca w Irlandii kusi, bo ten kraj ma jedną z najwyższych płac minimalnych w Unii. Miesięczne wynagrodzenie minimalne na zielonej wyspie wynosi ok. 1,5 tys. euro brutto miesięcznie (ok. 6 tys. zł brutto). Dla porównania w Polsce jest to 1,75 tys. zł brutto. Różnica jest więc kolosalna. Podobnie jest ze średnimi zarobkami. Średnie wynagrodzenie w Irlandii to aż 2,7 tys. euro brutto (ok. 11 tys. zł), a w Polsce tylko ok. 3,8 tys. zło brutto. Jeżeli chodzi o stawki godzinowe, to w 2014 r. doświadczony dorosły pracownik zarabiał ok 8,7 euro brutto (ok. 35 zł) za godzinę, zaś pracownik poniżej 18 roku życia – 6 euro brutto (24 zł). Powyższe dane jasno wskazują, że Irlandia jest jednym z najbardziej korzystnych miejsc do pracy dla tych, którzy chcą odłożyć pieniądze i wrócić z nimi do Polski.

Dobre oferty pracy

Choć światowy kryzys finansowy mocno dotknął irlandzką gospodarkę, kraj podnosi się już z upadku m.in. z powodu zniesienia wielu ulg podatkowych korzystnych dla zagranicznych przedsiębiorców. Stopa bezrobocia w Irlandii wynosi obecnie 10 proc., a związki zawodowe walczą, by płacę minimalną podnieść do ok. 12 euro brutto za godzinę (ok. 48 zł brutto!). Jednak nie tylko korzystne warunki finansowe zachęcają do pracy w Irlandii. W odróżnienie od wielu państw, do których Polacy wyjeżdżają za pracą, Irlandia jest postrzegana jako miejsce, w którym o wiele łatwiej znaleźć lepszą pracę niż na zmywaku.

Czytaj koniecznie: Pensje w Niemczech. Ile zarabia się za Odrą?

Oczywiście, wielu naszych rodaków pracuje w sektorze usługowym czy na budowach, ale jest też wiele ofert dobrze płatnej pracy biurowej np. jako asystenci czy administratorzy. Tu atutem jest znajomość języka polskiego, ale prócz niej wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego a często też np. francuskiego czy rosyjskiego. Z ofertami tymi można się zapoznać choćby na stronie internetowej irishjobs.ie. W sieci pojawiają się też oferty kursów językowych połączonych z opieką nad dziećmi. Młodzi Polacy mogą wyjechać na roczny kontrakt, w ramach którego pracują jako opiekun do dziecka (au pair), jednocześnie ucząc się języka. Mają zapewnione mieszkanie i wyżywienie oraz kieszonkowe na poziomie ok. 400 euro miesięcznie.

Potrzebny numer PPS

Bardzo trudno wskazać, ile w Irlandii zarabia np. pokojówka, barman czy kelner, bo zależy to po prostu od danego miejsca, ale, jeśli pracujemy legalnie, musimy za pracę otrzymać stawkę minimalną. Choć w Irlandii nie potrzeba pozwolenia na pracę, trzeba pamiętać, ze każda legalnie pracująca tam osoba musi sobie wyrobić irlandzki numer indentyfikacji podatkowej PPS. Aby tego dokonać, należy skontaktować się z lokalnym biurem ministerstwa spraw społecznych i rodziny i wylegitymować się dowodem osobistym bądź paszportem a także przedstawić poświadczenie tego, że mamy gdzie mieszkać. Pamiętać należy, że PPS należy się każdemu, więc jeśli dopełnimy procedur, nie powinniśmy mieć problemów z jego załatwieniem.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: