SuperBiz prawo przedsiębiorcy Zła wiadomość dla właścicieli stacji benzynowych

Zła wiadomość dla właścicieli stacji benzynowych

11.01.2017, godz. 16:16
Paliwo, tankowanie, stacja benzynowa
foto: Archiwum

Nowy rok przyniósł zmiany regulacji prawnych dla biznesmenów z sektora paliwowego. Zmieniają się szczegóły, w tym najważniejsze terminy. Czas jaki mają na odnowienie skrócił się aż o 1800 procent!

Kiedyś przedsiębiorstwo zajmujące się obrotem detalicznym paliwami na stacji miało 1,5 roku na odnowienie posiadanej koncesji. Portal money.pl przytacza też uwagi biznesmenów, mówiących o lawinowym wzroście potrzebnych do złożenia papierów - przy większej skali biznesu to może byc nawet 1000 stron.

A kary też nie należą do najmniejszych. Niezgłoszenie się w terminie oznacza utratę koncesji. A sprzedaż bez koncesji to maksymalnie 5 lat więzienia i 5 milionów złotych grzywny. To pokłosie nowelizacji prawa energetycznego z sierpnia zeszłego roku, jednak przedsiębiorcy spodziewali się o wiele łagodniejszych zmian, jak np. dopisanie unijnych kodów oznaczeń.

ZOBACZ TEŻ: Czy będzie ponowne głosowanie w sprawie budżetu? 57 proc. Polaków jest "za"

Jeśli składający wniosek popełni błąd, to na jego poprawę na tylko jedną szansę i to "w terminie nieprzekraczającym 30 dni". Ale jest też inna interpretacja, z Urzędu Regulacji Energetyki, która mówi nawet o tylko 7 dniach. Co gorsza, eksperci przyznają, że koncerny dadzą sobie radę z nowymi terminami, ale zmiana przepisów uderzy w małe stacje.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: