SuperBiz wiadomości 1 czerwca to dzień bez alkoholu. Rocznie przepijamy 16 mld zł!

1 czerwca to dzień bez alkoholu. Rocznie przepijamy 16 mld zł!

01.06.2015, godz. 12:30
Drink, alkohol, kieliszek
foto: EAST NEWS

Dzień bez alkoholu to polskie święto i to stosunkowo młode. Sejm ustanowił je uchwałą w 2006 roku. To niejedyny dzień w roku, kiedy szczególnie zwraca się uwagę na problem alkoholizmu i zagrożeń z niego wynikających, bowiem w pierwszy poniedziałek poprzedzający Wielkanoc obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Mimo to Polacy rocznie wydają 16 mld zł tylko na mocne trunki!

Według raportu OECD 10,2 litrów rocznie wypija statystyczny Polak. Najwięcej spożywają Estończycy i Austriacy (12,3 i 12,2 litra). Aż 12 proc. Polaków regularnie nadużywa alkoholu, a poważnie uzależnionych jest aż 2 proc. z nas.

Czytaj także: Bezpłatne bilety PKP Intercity na dzień dziecka. Dla rodziców spora zniżka

Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy szacuje, że rocznie Polacy przepijają 16 mld zł. A w tych danych nie zawierane są słabe alkohole jak np. piwa czy wina. Całościowe dane GUS mogą być zaniżone bowiem o wydatkach na alkohol nie mówimy chętnie. Ta kwota może się jednak zmienić, bo Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych proponuje wprowadzenie cen minimalnych na napoje alkoholowe.

Podobny kierunek wyznaczyła Unia Europejska, na co zgodziła się również Polska. Oprócz ceny minimalnej, ograniczona ma też zostać reklama alkoholu oraz podniesiona akcyza. W założeniach 10 gramów czystego alkoholu miałoby kosztować ok. 2 zł. Zmiany miałby wejść w życie od przyszłego roku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: