SuperBiz wiadomości 10 najbogatszych Polek. Na czele córka z matką [GALERIA]

10 najbogatszych Polek. Na czele córka z matką [GALERIA]

26.09.2016, godz. 14:29
Najbogatsze Polki
Dominika Kulczyk - 8,5 mld zł foto: Super Express

Niekwestionowanym liderem rankingu jest Dominika Kulczyk, która posiada 8,5 miliarda złotych majątku. To pięć razy więcej niż druga w rankingu Grażyna Kulczyk, jej matka. Na pozostałych pozycjach znajdziemy m.in. producentkę jogurtów czy autobusów.

Panie Kulczyk mają razem 1,5 raza wiecej, niż pozostała 8 z Top Ten. Dominika dzieli swój majątek z bratem Sebastianem, każda odziedziczona cześć majątku ma dwóch właścicieli i wszystkie decyzje jego dotyczące mają być podejmowane jednogłośnie. Młodsza pani Kulczyk jest członkiem Rady Nadzorczej spółki Kluczyk Investments, a jej pasją jest filantropia. Jak ją realizować na globalną skalę, uczyła się w fundacjach rodzin Rockefellerów i Bertelsmannów Zaczynała jako szeregowy pracownik holdingu ojca, pracował też u matki, zajmując się obsługą pr jej projektu Stary Browar.

Grażyna Kluczyk długo pozostawała w cieniu męża, jej pierwszym na poły samodzielnym biznesem było prowadzenie salonu samochodowego Volkswagena. Pierwszym jej większym samodzielnym biznesem było poznańskie centrum handlowe Stary Browar, które niedawno sprzedała niemieckiemu funduszowi za ok. 1,3 miliarda złotych. Znana jest z kolekcji sztuki XX-wiecznej, którą nie dość, że jest wyceniana na 100 milionów euro, to jeszcze dała prawo do zasiadania w radach programowych słynnych muzeów: londyńskiego Tate i nowojorskiego MoMa. Oprócz tego inwestuje w startupy i nieruchomości, m.in. w Londynie. Ostatni rok nie był dla Grażyny Kulczyk udany- jej majątek stopniał o miliard złotych.

Na trzecim stopniu podium znalazła się Barbara Komorowska z majątkiem szacowanym na 1,5 miliarda złotych. Od jej inicjałów wzięła się marka jogurtów Bakoma, a holding, oprócz prztewórstwa mlecznego zajmuje się produkcją mąki, oleju czy nawet biopaliw. Te biznesy dają pracę blisko 2000 ludzi, i generuje rocznie 1,5 miliarda złotych przychodu. Pani Barbara nie przepada za rozgłosem i rozpowszechnianiem swojego wizerunku, do tego stopnia, że trudno zdobyc jej fotografie.

Na czwartym miejscu jest Solange Olszewska, która wraz z mężem założyła i współprowadzi fabryke autobusów i tramwajów Solaris. Produkty są w sprzedaży na całym świecie, już w ponad 30 krajach, a firmę zbudowali od samych podstaw w Bolechowie pod Poznaniem, a oprócz produkowania pojazdów pani Solange zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa ekologicznego.

Na piątej pozycji wylądowała Aldona Wejchert, której majątek, liczony jako wspólny z jej dziećmi, to spadek po mężu, Janie Wejchercie, założycielu i prowadzącym holding ITI, do niedawna właściciela TVN i Legii Warszawa.

ZOBACZ TEŻ: Córka Rusin i Lisa dorabiała jako hostessa. Ile mogła zarobić?

Pozostała piątka to kobiety, które zgromadziły poniżej miliarda złotych. Katarzyna Frank-Niemczycka prowadzi razem z mężem fabryki obsługujące koncerny farmaceutyczne i producentów telewizorów, a także prowadzi Hotel Bryza w Juracie. Siódma Anna Podniesińska wprowadziła na polski rynek m.in. DHL, Batę i Oscara Jacobsona. Współpracuje też z biznesem amerykańskim, z każdej branży, i pomaga im działać w Polsce. Małgorzata Adamkiewicz jest doktorem nauk medycznych i wraz z mężem prowadzi firmę Adamed, produkującej innowacyjne leki. Pierwszą dziesiątkę zamykają Dorota Soszyńska, twórczyni marki kosmetyków Oceanic i Teresa Mokrysz, "najbogatsza kobieta na Śląsku", która zbudowała spożywczy koncern Mokate.

Oto pełna lista TOP TEN polskich bizneswoman:

1. Dominika Kulczyk 8,5 mld zł
2. Grażyna Kulczyk 1,7 mld zł
3. Barbara K0morowska 1,5 mld zł
4. Solange Olszewska 1,2 mld zł
5. Aldona Wejchert 1,2 mld zł
6. Katarzyna Frank -Niemczycka 900 mln zł
7. Anna Podniesińska 800 mln zł
8. Małgorzata Adamkiewicz  750 mln zł
9. Dorota Soszyńska 590 mln zł
10. Teresa Mokrysz 570 mln zł

źródło: Wprost

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: