SuperBiz wiadomości 10 rzeczy, które zapamiętamy z wizyty Franciszka w Polsce [PODSUMOWANIE]

10 rzeczy, które zapamiętamy z wizyty Franciszka w Polsce [PODSUMOWANIE]

31.07.2016, godz. 19:30
Papież Franciszek w obozie Auschwitz Birkenau
Papież Franciszek foto: AP

Wizyta papieża Franciszka w Polsce dobiegła końca. Samolot z ojcem świętym na pokładzie odleciał już z portu lotniczego Kraków-Balice i kieruje się w stronę Rzymu. Wizyta Franciszka obfitowała zarówno w bardzo ważne, jak i po prostu ciekawe wydarzenia. Padło wiele słów, które skłaniają do przemyśleń. Oto 10 rzeczy, które warto zapamiętać z pobytu głowy Kościoła w naszym kraju.

1. Modlitwa papieża w obozie Auschwitz-Birkenau
To zdecydowanie najbardziej przejmujący moment papieskiej wizyty. 29 lipca Franciszek udał się do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Jeszcze przed przyjazdem na Światowe Dni Młodzieży zaznaczył, że bardzo zależy mu na tym punkcie pielgrzymki, a jego wizyta w obozie będzie się odbywała w ciszy. I to właśnie ciszę, bardziej wymowną niż tysiąc słów, zapamiętamy z tego dnia. Jedynymi słowami, którymi podzielił się Franciszek ze światem, był hiszpańskojęzyczny wpis do księgi pamiątkowej o treści: „Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa”. Franciszek skupił się na modlitwie, tak na placu apelowym jak i w celi św. Maksymiliana Kolbego, franciszkanina, który oddał życie za jednego ze współwięźniów. Historycy podejrzewają, że stało się to właśnie 29 lipca 1941 r. Papież spotkał się też z byłymi więźniami obozu i osobami odznaczonymi tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

2. Zamknięte spotkanie z biskupami
Dwa dni przed wizytą w Auschwitz, 27 lipca, doszło do bardzo ważnego spotkania Franciszka z polskimi biskupami. Odbywało się ono za zamkniętymi drzwiami i trwało około godziny. Z przecieków wiadomo, że papież nie wygłosił żadnej mowy, prosząc duchownych, aby zadawali mu pytania. Jednym z nich było to, jak polski Kościół może trafić do osób niewierzących i jak ma odnaleźć się w dzisiejszym trudnym świecie. Papież odparł, że kapłani przede wszystkim nie mogą zniechęcać ludzi swoją postawą. - Chodzi o to, żeby ludzi nie odpychać głupim gestem, ani słowem. Kiedy para chce zawrzeć związek małżeński, a ksiądz pokazuje im „cennik”, to, według papieża, jest to karykatura duszpasterstwa – zdradził bp Tadeusz Pieronek, jeden z uczestników rozmowy z Franciszkiem. To jedne z mocniejszych słów papieża podczas całej wizyty w Polsce. Głowa Kościoła świetnie dostrzega problem, o którym mówią sami wierni, czyli pazerność części księży. Więcej o sprawie możecie przeczytać, klikając w poniższy link:

ZOBACZ: Papież potępia wyciąganie pieniędzy od wiernych [CENNIK SAKRAMENTÓW]

3. Papież o uchodźcach
Ojciec święty poruszył też jeden z najgorętszych i najtrudniejszych tematów ostatniego roku, czyli kwestię przyjmowania uchodźców. - Serce miłosierne jest zdolne do czułości i współczucia, potrafi dzielić swój chleb z głodnym, otwiera się, aby przyjmować uchodźców i imigrantów - powiedział papież podczas spotkania z wiernymi na krakowskich Błoniach. - Potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu - dodał papież. Jego postawa jest zgoła odmienna od podejścia do sprawy polskiego rządu. Polska od początku nie wypowiada się najcieplej o pomyśle ulokowania uchodźców w naszym kraju, a niechęć nasiliła po zamachach na zachodzie Europy. Do słów Franciszka odniosła się już premier Beata Szydło. Jej zdaniem stanowisko władzy nie kłóci się w żaden sposób z tym, co powiedział papież, bo „rząd robi wszystko, by pomagać tym, którzy pomocy potrzebują”, ale żadne decyzje, które mogą zagrozić bezpieczeństwu Polaków, nie zostaną podjęte.

4. Franciszek za ochroną życia poczętego
Jednymi ze słów papieża, które odbiły się szerokim echem podczas wizyty w Polsce była wypowiedź dotycząca aborcji. Głowa Kościoła wyraźnie podkreślił, że życie ludzkie musi być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci, a władze państwowe powinny robić wszystko, by ludziom żyło się na tyle dobrze, aby dziecko było postrzegane jako dar, a nie kłopot, którego trzeba się pozbyć. Takie podejście papieża nie powinno dziwić, jednak słowa spotkały się z dużym odzewem, szczególnie prawicowych publicystów, którzy potraktowali je jako wiadomość dnia. Wszystko przez to, że Franciszek jest ogólnie znany ze swych dość liberalnych jak na głowę Kościoła poglądów i każda bardziej konserwatywna wypowiedź jest przez wielu witana z uwielbieniem.

5. Papież o zmarłym wolontariuszu
Innym przejmującym elementem papieskiej wizyty w Polsce było wspomnienie Macieja Szymona Cieśli, wolontariusza ŚDM, który odpowiadał m.in. za oprawę graficzną tego wydarzenia. Chłopak zmarł na raka krótko przed rozpoczęciem spotkania młodych chrześcijan. Papież mówił o nim już pierwszego dnia wizyty - w środę - kiedy pokazał się wiernym w słynnym oknie papieskim przy ul. Franciszkańskiej. Ojciec święty podkreślał zaangażowanie Cieśli w organizację ŚDM i jego ogromną wiarę, która „zaprowadziła go do Jezusa”. Gestem papieża zdziwieni byli nawet sami przyjaciele zmarłego chłopaka. Franciszek po raz kolejny pokazał, że potrafi zaskoczyć wiernych.

6. Wpadki podczas wizyty
Papieski pobyt w Polsce obfitował w wiele nie tylko poważnych i doniosłych wydarzeń, ale też sporo sytuacji bez istotniejszego wpływu, acz bardzo ciekawych. Tak jest choćby z miniaferą wynikłą tuż po przywitaniu ojca świętego w Krakowie. Wiele osób zwróciło uwagę na nie najweselszy wyraz twarzy Franciszka, kiedy stał u boku prezydenta Dudy i jego małżonki. Do dziś nie wiadomo, czy papież po prostu nie miał humoru, czy była to swego rodzaju manifestacja, ale tuż po powitaniu pojawiły się głosy, że między obiema stronami - papieżem i polską władzą - nie ma większej chemii.

Prezydentowi Dudzie zarzucono też złamanie protokołu dyplomatycznego podczas przejścia przez dziedziniec Wawelu, na którym rozłożono czerwony dywan. Papież szedł posadzką tuż obok, dywanem dumnie kroczył Duda. Zdaniem ekspertów od protokołu, taka sytuacja jest niedopuszczalna. Skoro dywan był za wąski, by pomieścić dwie osoby, prezydent powinien iść nieco w tyle za tak ważnym gościem. Tymczasem można też natknąć się na opinie, że to kolejna demonstracja papieża, który, idąc obok dywanu, wyśmiał to pompatyczne przyjęcie.

7. Papież w volkswagenie...
Tym, co mogło zaskoczyć wiernych podczas papieskiej wizyty w Polsce, był jego sposób przemieszczania się, a właściwie środek transportu. Ojciec święty nie jeździł bowiem luksusową limuzyną, a „autem dla ludu”, czyli volkswagenem golfem! Jak wyglądało to nietypowe papamobile? Przekonacie się, klikając w poniższy link:

ZOBACZ: Papież Franciszek zawstydził polskich biskupów. Na ŚDM jeździ VW golfem

8. ...i polskich pojazdach
Volkswageny nie były jedynymi pojazdami, którymi przemieszczał się papież. Jednym z ciekawszy środków lokomocji był specjalny tramwaj papieski wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz. Franciszek podróżował też dumą zakładów PZL-Świdnik, czyli śmigłowcem Sokół:

ZOBACZ: Papież podróżuje polskimi pojazdami! Czym możemy się pochwalić? [GALERIA]

9. Papieskie licytacje
Wizyta papieża pozostawiła po sobie nie tylko wspomnienia, ale też i prezenty, które ojciec święty otrzymał w naszym kraju. Mowa m.in. o przygotowanych specjalnie dla niego butach, ręcznie haftowanej stule czy… rowerze. Właściwie żadnego z podarunków papież nie zatrzyma dla siebie. Zostaną one przekazane na licytację, z której środki trafią na zakup mobilnej kliniki dla ofiar wojny w Syrii. Pod młotek pójdą też wspomniane w punkcie siódmym volkswageny.:

ZOBACZ: ŚDM. Chcą zlicytować buty papieża i 4 papamobile!

10. Powrót specjalnym samolotem
Na sam koniec nie można nie wspomnieć o kwestiach technicznych związanych z powrotem Franciszka do Watykanu. Zgodnie z tradycją, papież podróżuje tam samolotem w barwach narodowego przewoźnika danego kraju, czyli w naszym przypadku maszyną LOT-u (Franciszek przyleciał do Polski, także tradycyjnie, samolotem włoskich linii Alitalia). Dopiero dziś ujawniono, że papież poleci dreamlinerem! Przedstawiciele LOT-u podkreślają, że Franciszek będzie podróżował najnowocześniejszym samolotem świata, w dodatku specjalnie udekorowanym papieskimi herbami i świeżymi kwiatami. Będzie to pierwszy lot papieski LOT-u, jeśli chodzi o Franciszka.


Źródła: gazetakrakowska.pl, wp.pl, pikio.pl, rp.pl, tvn24bis.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: