SuperBiz wiadomości 100 lat Kolei Transsyberyjskiej

100 lat Kolei Transsyberyjskiej

20.10.2016, godz. 16:53
Kolej transsyberyjska ma 100 lat
foto: SHUTTERSTOCK

W październiku 2016 r. przypada 100. jubileusz ukończenia budowy Kolei Transsyberyjskiej. Obecnie pasażerowie mogą odbyć wielodniową podróż z Moskwy do Władywostoku na trasie, która liczy 9288,8 kilometrów.

Budowa połączenia kolejowego łączącego Moskwę z Władywostokiem dobiegła końca 18 października 1906 roku. Jak na owe czasy inwestycja była bardzo kosztowna – pochłonęła ponad 1 mld rubli. Początkowo przy budowie pracowało 100 tys. robotników i około 6 tys. specjalistów. Z czasem dodatkowych rąk do pracy zaczęli dostarczać żołnierze, więźniowie i chłopi. Wiele osób przypłaciło ten śmiały projekt życiem, a wśród nich nie brakowało osób przebywających w łagrach – przypomina wnp.pl.

Zobacz także: Najszybsze pociągi na świecie [GALERIA]

Jeżeli wierzyć magazynowi „Kraj", to w 1908 r. 18-20 proc. robotników zatrudnionych na budowie kolei stanowili Polacy. Nasi rodacy mieli również wkład w powstanie mostu w Chabarowsku, który umożliwił przeprawę przez rzekę Amur i stał się zwieńczeniem inwestycji. Stalowe konstrukcje mostowe dostarczyło przedsiębiorstwo inżynieryjne, Rudzki i S-ka. Pod koniec XIX w. firma posiadała blisko 20 proc. udziałów w konstrukcji mostów na terenie Imperium Rosyjskiego.

Przeczytaj również: Przewozy Regionalne wprowadzą w 2017 r. nowoczesne pociągi z Wi-Fi

Obecnie pasażerowie Kolei Transsyberyjskiej mogą odbyć podróż do Rosji, Chin i Mongolii. Do wyboru mają kilka tras, w ramach których mają szansę poznać lokalny koloryt i nacieszyć wzrok pięknymi krajobrazami. Podróż legendarną koleją oznacza niezapomnianą przygodę, a także stanowi okazję do spędzenia kilku romantycznych chwil. W ofercie przewoźnika znajdują się między innymi prywatne przedziały urządzone w staroświeckim stylu, a podróżni mają do wyboru różne rodzaje kabin.

Źródła: trans-siberian.co.uk, wnp.pl, trans-siberian-travel.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: