SuperBiz wiadomości 110 mln dol. odszkodowania od Johnson & Johnson. Puder dla dzieci jest rakotwórczy?

110 mln dol. odszkodowania od Johnson & Johnson. Puder dla dzieci jest rakotwórczy?

06.05.2017, godz. 12:55
Puder dla dzieci Johnson & Johnson
Puder dla dzieci Johnson & Johnson foto: Materiały prasowe

Tysiące osób utrzymują, że produkty marki Johnson & Johnson na bazie talku wywołują raka. 62-letniej kobiecie, która używała pudru marki Johnson & Johnson, zasądzono 110 milionów dolarów (422,6 mln złotych) zadośćuczynienia.

Rekordowo wysokie odszkodowanie to wynik głosowania ławy przysięgłych w St. Louis. Mieszkanka stanu Wirginia oskarżyła koncern Johnson & Johnson o to, że talk tej firmy wywołał u niej raka jajnika. Poszkodowana używała pudru przez 40 lat.

Patrz też: Ikea wypłaci gigantyczne odszkodowania rodzinom zmarłych dzieci

Sądy z St. Louis są bardzo rozrzutne, jeśli chodzi o dysponowanie pieniędzmi oskarżonych. Zasądziły już cztery wielomilionowe odszkodowania i zasądziły już łącznie 197 milionów dolarów. Poprzedni rekord wyniósł 72 miliony dolarów.

Przeczytaj także: Milion euro dla Helmuta Kohla. Najwyższe odszkodowanie w historii Niemiec

Amerykanie nie boją się też dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Już ok. 2,4 tys. osób ze Stanów Zjednoczonych zaskarżyło firmę Johnson & Johnson w związku z długotrwałym stosowaniem jej produktów w talku i brakiem należytych ostrzeżeń przed ryzykiem wystąpienia raka.

Rekordowy wyrok w sprawie użytkowniczki pudru Johnson & Johnson nie jest prawomocny. Koncern zaprzecza, jakoby dało się udowodnić naukowo związek między chorobą kobiety a jego pudrem i zapowiedział apelację.

Oprac. na podst. Biznes.onet.pl, cnbc.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: