SuperBiz wiadomości 11,2 procenowe bezrobocie w Polsce. To najniższy wynik od 6 lat

11,2 procenowe bezrobocie w Polsce. To najniższy wynik od 6 lat

26.05.2015, godz. 13:16
Urząd pracy pośredniak
foto: Archiwum

Główny Urząd Statystyczny na swojej stronie opublikował dane o bezrobociu. W kwietniu wyniosło ono zaledwie 11,2 procent. Tak niskiego bezrobocia nie było w Polsce od 6 lat.

Według danych GUS w końcu kwietnia 2015 roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1782,2 tysięcy i była niższa od tej w marcu aż o 78,5 tys. osób. W ujęciu rocznym zaś bezrobocie spadło aż o 14,3%.

Robota w sezonie

W kwietniu 2015 roku urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 79 tys. osób. Wszystko za sprawą zatrudniania pracowników tymczasowych. Zdaniem ekspertów ogromny wpływ na spadek bezrobocia mają bowiem prace sezonowe. W tej chwili potrzebne są dodatkowe ręce do pracy zwłaszcza w rolnictwie, sadownictwie i budownictwie.

ZOBACZ TEŻ: Ile zarabiają dziennikarze

Mniej niż 10 procent

Jest także dobra wiadomość dla wszystkich sceptyków. Ekonomiści przewidują, że pod koniec roku możemy spodziewać się nawet jednocyfrowej stopy bezrobocia. W drugiej połowie 2015 roku tendencja do tworzenia nowych miejsc pracy ma się utrzymać, a stopa bezrobocia nie przekroczyć 9,8 procent. Oby te prognozy nie okazały się przedwczesne.

ZOBACZ TEŻ: Lodowy milioner Zbigniew Grycan

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: