SuperBiz wiadomości 12 tys. zł – tyle co miesiąc Poznań płaci parafii za przejazd kolejki dla dzieci

12 tys. zł – tyle co miesiąc Poznań płaci parafii za przejazd kolejki dla dzieci

17.06.2015, godz. 17:09
ratusz w poznaniu, poznań
foto: Wikipedia

Każdy wie, że w Poznaniu powstało pierwsze w Polsce biskupstwo. Mimo że od tego czasu minęło ponad tysiąc lat, Kościół wciąż ma w mieście nad Wartą wiele do powiedzenia. Jak ostatnio zdradził prezydent Poznania, miasto co miesiąc płaci jednej z tamtejszych parafii aż 12 tys. zł za to, że przez jej tereny może przejeżdżać kolejka wożąca dzieci do zoo.

Chodzi o kolejkę o wdzięcznej nazwie Maltanka. Jej trasa przebiega przez tereny należące do parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami. Aby kolejka mogła funkcjonować, konieczna była zgoda kurii na korzystanie z kościelnych gruntów. A zgoda ta jest kosztowna, bo opłata za nią to dokładnie 12 120 zł miesięcznie!

ZOBACZ TEŻ: Jest specjalna infolinia. Możesz donieść na urzędnika

Sprawę nagłośnił na swoim Facebooku prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, nie kryjąc oburzenia kwotą, którą zażyczyła sobie kuria, tym bardziej, że dzierżawa obowiązuje już od 11 lat. Łatwo policzyć, że przez ten czas miasto zapłaciło parafii ponad 1,5 mln zł! Jednak proboszcz parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami jest zdziwiony postawą prezydenta Poznania. Jego zdaniem jest ona niesprawiedliwa i obraźliwa w stosunku do księży.

Brak odwagi miasta?

Sytuacją oburzony jest też poznański radny SLD, Tomasz Lewandowski. Podkreśla, że miasto płaci parafii 4 zł za metr kwadratowy dzierżawionego gruntu, podczas gdy tory kolejki przebiegają też przez ziemie producenta wódki, który sądzi się z władzami Poznania, a mimo sporu pobiera od miasta tylko 1,8 zł za metr kwadratowy. Lewandowski dodaje, że miasto wynajmuje Kościołowi obiekty po preferencyjnych cenach, a nie może liczyć na wzajemność. Uważa też, że kiedy ustalano kwotę dzierżawy terenów pod kolejkę, negocjatorom ze strony miasta zabrakło odwagi, by przeciwstawić się kurii.

Źródło: Tvn24.pl Poznań

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: