SuperBiz wiadomości 12 zł za godzinę. Jest projekt ustawy ws. minimalnej stawki za pracę

12 zł za godzinę. Jest projekt ustawy ws. minimalnej stawki za pracę

20.01.2016, godz. 15:21
Pieniądze na rozwój firm budowlanych
foto: SHUTTERSTOCK

Możliwe, że już wkrótce w Polsce zacznie obowiązywać minimalna stawka za godzinę pracy dla osób zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia. Obecnie obowiązujące przepisy nie chronią wystarczająco ich interesów. Rząd chce, by każdy, kto pracuje na umowie zlecenia otrzymywał za godzinę pracy co najmniej 12 zł brutto.

Projekt ustawy, która miałaby gwarantować 12 zł brutto za godzinę pracy, został właśnie opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Rząd chce, aby dzięki nowemu prawu nie występowała już sytuacja, w której osoby pracujące na śmieciówkach zarabiały śmiesznie mało. Obecnie bowiem pensja minimalna - w skali miesiąca – jest zagwarantowana tylko dla tych, którzy są zatrudnienia w oparciu o umowy o pracę i wynosi 1850 zł brutto.

ZOBACZ TEŻ: Śmieciówki to już plaga. Tak pracuje 1,4 mln Polaków!

Rząd chce, aby stawka zaczęła obowiązywac od 1 lipca br. W projekcie ustawy ją wprowadzającej zapisano też kwoty kar dla przedsiębiorców, którzy uchylaliby się od obowiązku wypłacenia pracownikowi godzinowej stawki minimalnej. Kary te miałyby wynosić od 1 tys. do 30 tys. zł.

Źródło: radiozet.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: