SuperBiz wiadomości 1,7 mln osób może wnioskować o 500 zł na dziecko przez bankowość elektroniczną

1,7 mln osób może wnioskować o 500 zł na dziecko przez bankowość elektroniczną

23.03.2016, godz. 13:04
Program Rodzina 500+
Podsumowanie ostatniego etapu wdrażania programu "Rodzina 500+", Elżbieta Rafalska foto: Materiały prasowe

23 marca w Warszawie odbyło się spotkanie podsumowujące trzeci etap prac wdrożeniowych programu „Rodzina 500+”. Udział w nim wzięli kierownicy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: minister Elżbieta Rafalska, wiceminister Stanisław Szwed i wiceminister Bartosz Marczuk oraz prezes Poczty Polskiej Marek Chibowski.

Podczas swoich wystąpień szefowie resortu opowiedzieli o dotychczasowych osiągnięciach i efektach, jakie przyniosły wizyty terenowe ministrów w poszczególnych regionach, związane z przygotowaniami do startu programu. Jak zauważyła Elżbieta Rafalska, projekt „Rodzina 500" największe obciążenie będzie stanowić dla wojewodów i prezydentów miast regionalnych.
- Do obsługi programu przeszkolono 3740 osób, podczas kiedy szacowano, że skala zatrudnienia wyniesie 6000 – 7000 urzędników. Ministerstwu udało się zaoszczędzić 1 – 1,5 mln złotych. - zauważyła minister.

Pewne obawy wzbudza znajdujący się w fazie testowej system informatyczny Emp@tia. Dzięki stworzeniu specjalnych nakładek do systemu, tzw. systemów dziedzinowych, będzie on w stanie przyjmować i przetwarzać wnioski, które od 1 kwietnia zaczną napływać do gmin. Narzędzia te pochodzą od 8 różnych dostawców służących samorządom pomocą w ich instalacji i obsłudze. To właśnie działania mające na celu udoskonalenie systemu Emp@tia zdominowały prace na ostatnim etapie wdrażania programu „Rodzina 500+". Testy wykazały, że system jest w stanie przetworzyć ok. 4 wniosków na sekundę.

Może zainteresować cię także: 500 zł na dziecko. Poczta Polska pomoże wypełnić i dostarczyć wniosek

Program „Rodzina 500+" jest wdrażany w porozumieniu z 18 bankami. Zainteresowani rodzice zyskają możliwość wnioskowania o świadczenie na dziecko bezpośrednio przez stronę swojego banku. Jak zauważył Bartosz Marczuk, spośród 14,6 mln aktywnych użytkowników bankowości elektronicznej w Polsce (czyli takich, którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do systemu bankowego online) 1,7 mln stanowią potencjalni beneficjenci programu „Rodzina 500+". Szacuje się, że realnie ok. 800 tys. osób z tej grupy złoży wniosek o świadczenie wychowawcze za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Aplikacje online pozwolą odciążyć punkty obsługi interesantów w dużych miastach. Wnioski będzie można składać nie tylko na stronie banku, ale również przez portal empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS i ePUAP. Ponadto wnioski o 500 zł na dziecko mają przyjmować miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej, urzędy miast i gmin oraz placówki pocztowe.

- Około jednego miliona ludzi wykluczonych cyfrowo zostanie obsłużonych przez Pocztę Polską – zapowiedział Marek Chibowski. - W placówkach pocztowych będzie można pobrać wniosek, dowiedzieć się, jak go wypełnić i złożyć, a w przyszłości – odebrać pieniądze. – dodał.

Poczta Polska dysponuje ok. 7,5 tys. placówek pocztowych. Utworzy w nich ponad 1,1 tys. specjalnie oznaczonych punktów do obsługi beneficjentów.

autor: Anna Bartosiewicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: