SuperBiz wiadomości 17 zł i 77 gr - tyle otrzyma kobieta prowadząca firmę na urlopie macierzyńskim

17 zł i 77 gr - tyle otrzyma kobieta prowadząca firmę na urlopie macierzyńskim

23.06.2015, godz. 14:57
Pracująca matka
foto: SHUTTERSTOCK

Brzmi jak pomyłka, ale nią nie jest. Już wkrótce matki prowadzące własny biznes krócej niż dwa lata, otrzymają 17 zł i 77 gr zasiłku macierzyńskiego! Nowelizacja prawa ze skandalicznie niskim świadczeniem czeka tylko na podpis prezydenta. Gdyby Bronisław Komorowski zdecydował się ją sygnować, to najprawdopodobniej weszłaby w życie już 1 listopada tego roku.

Według projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej kobieta, która urodzi dziecko po 1 listopada i prowadzi działalność gospodarczą krócej niż 2 lata oraz korzysta z preferencyjnej stawki ZUS, dostanie jedynie 297,18 zł. Po opłaceniu obowiązkowej składki zdrowotnej, zostanie jej 17 zł i 77 gr miesięcznie – podaje serwis money.pl.

Zobacz także: Młodzi nie chcą pracy na kolei za 8 tysiące złotych

Nic dziwnego, że kobiety prowadzące biznes są oburzone. Taka kwota nie wystarczy nawet kupno jednej paczki pieluch dla dziecka. Money.pl podaje, że istnieje szansa na otrzymanie wyższego świadczenia, ale wiąże się to z opłacaniem podwyższonej stawki na ZUS - trzeba to uczynić na długo przed planowanym porodem. To bym bardziej zaskakujące, gdyż od przyszłego roku przez 12 miesięcy bezrobotne matki, zatrudnione na umowach śmieciowych lub studiujące będą otrzymywały zasiłek 1000 zł miesięcznie.

- Ktoś zapomniał, że ten zasiłek ma wystarczyć nie tylko na utrzymanie siebie i dziecka, ale też opłacenie kosztów generowanych przez firmę. Nawet te nieco ponad 1000 zł nie starczy często na opłacenie rat kredytów czy leasingu, czynszu za lokal czy mediów. Kobiety będą więc zmuszone urodzić i natychmiast wracać do pracy – mówi Money.pl Katarzyna Przyborowska, radczyni prawna i jednocześnie przyszła mama.

Kobieta, która opłaca podwyższoną składkę ZUS o podstawie 5 tys. zł, a przez trzy miesiące do ZUS wpłaci 5971 zł, otrzyma zasiłek w kwocie 1436 zł miesięcznie przez rok. Z kolei zarabiająca 5 tys. zł brutto (czyli ok. 3500 zł na rękę) na etacie przez miesiąc wpłaci 685 zł i dostanie z ZUS zasiłek wynoszący 2830 zł miesięcznie przez rok. Wniosek: mamy na etacie będą w uprzywilejowanej sytuacji.

Sprawdź koniecznie: Portret polskiego dłużnika. Kobiety zadłużają się częściej

Protestujące kobiety zauważają, że nowe prawo spowoduje przepisywanie działalności gospodarczej na członków najbliższej rodziny, a matki jako bezrobotne, zaczną pobierać nowy zasiłek w kwocie 1000 zł.

Pomimo krytycznego stosunku do nowych przepisów, biznes mamy podkreślają kilka pozytywnych nowości, takich jak możliwość pobierania zasiłku przez ojca, gdy matka zmarła podczas połogu czy kwestie e-zwolnienia. Za zmianami w prawie głosowali przedstawiciele wszystkich partii w Sejmie.


Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: