SuperBiz wiadomości 18 euro za godzinę dla polskich kierowców w Norwegii? Kolejny kraj wprowadza kontrowersyjne przepisy

18 euro za godzinę dla polskich kierowców w Norwegii? Kolejny kraj wprowadza kontrowersyjne przepisy

16.06.2015, godz. 15:18
autostrada A1
foto: FOTO SE

Polskim przewoźnikom sen z powiek spędzał dotychczas rząd w Niemczech, który wprowadził obowiązkową stawkę godzinnej płacy minimalnej 8,5 euro (ok. 34 zł), która obejmuje także polskich kierowców ciężarowych. Teraz podobny pomysł forsuje Norwegia, gdzie od 1 lipca za godzinę pracy kierowców ciężarówek obowiązywać będzie 158 koron, czyli ok. 18 euro (ponad 70 zł)! Oznaczałby to, że kierowcy jeżdżący po Skandynawii będą zarabiać po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Te sensacyjne informacje podaje serwis 40ton.net za holenderskim transport-online.nl, który powołuje się na swoje źródła w Norwegii. Chodzi o zmianę przepisów – wzorem Niemiec, w której godzina płaca minimalna obejmowałaby wszystkich kierowców, którzy przejeżdżają przez terytorium Norwegii. Nowelizacja ma objąć zatem też przejazdy międzynarodowe i tzw. kabotaż, czyli przewozy realizowane jedynie Norwegii przez polskie ciężarówki. Dodatkowo kierwocom przysługiwać ma dzienne dieta w wysokości ok. 35 euro! Takie zarobki mogą okazać się nie do udźwignięcia przez większość polskich firm transportowych.

Czytaj również: 8,5 euro dla polskich kierowców. Bieńkowska krytykuje niemieckie przepisy

W przypadku Oslo strona polska nie może wnieść skargi do Brukseli, ponieważ Norwegia nie należy do europejskiej wspólnoty.

Przypomnijmy, że rząd Ewy Kopacz zaskarżył w Komisji Europejskiej przepisy dotyczące płacy minimalnej w Niemczech obejmujące polskie firmy. KE zakwestionowała zmiany w prawie odnośnie tranzytu oraz przewozów międzynarodowych, w których załadunek bądź rozładunek odbywa się na terenie Niemiec. Komisja nie zajmie się jednak sprawą kabotażu, czyli przewozów realizowanych jedynie na terenie Niemiec przez polskie ciężarówki - o to zabiegała strona polska. W tym przypadku Berlin będzie mógł stosować przepisy o kwocie minimalnej 8,5 euro za godzinę.

 

Źródło: 40ton.net

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: