SuperBiz wiadomości 190 tys. zł – tyle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce

190 tys. zł – tyle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce

01.06.2015, godz. 14:05
dziecko, dziewczynka
foto: EAST NEWS

O posiadaniu dziecka mówi się często jak o słodkim obowiązku. Warto pamiętać, że jest to jednocześnie obowiązek kosztowny. Wprawdzie radość z wychowania pociechy jest bezcenna, ale już koszt płynący z jej wychowania można policzyć. Zrobiło to Centrum im. Adama Smitha. Okazuje się, że wychowanie dziecka do czasu, w którym ukończy 19 lat, kosztuje do 190 tys. zł!

Centrum przygotowało swój raport już po raz czwarty. Według jego najnowszej edycji koszt wychowania jednego dziecka w Polsce mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł. Rzecz jasna z każdym kolejnym dzieckiem koszty te w sumie wzrastają, ale wychowanie drugiej pociechy to 80 proc. kosztów wychowania pierwszej, a trzeciego – 60 proc. kosztów pierwszej. I tak  wychowanie dwojga dzieci kosztuje od 317 tys. do 342 tys. zł, trojga od 422 tys. do 427 tys. zł, czworga zaś - ok. 528 tys. do 553 tys. zł.

ZOBACZ TEŻ: Ile można zarobić za oceanem

Niski poziom dzietności

Eksperci zaznaczają, że koszt wychowania i utrzymania dziecka jest bardzo wysoki na tle całego domowego budżetu, bo wynosi aż 15-30 proc. jego wartości. Koszty te zmieniają się w tym przedziale w zależności od liczby dzieci, ich wieku i etapu edukacji. Zarówno koszt wychowania dzieci, jak i to, co spotyka rodziców na rynku pracy, przyczyniają się do niskiego poziomu dzietności w Polsce – uważają specjaliści Centrum im. Adama Smitha.

Rząd zabiera owoce pracy

Wskazuje się też, że przyszli rodzice odkładają decyzję o posiadaniu potomstwa przede wszystkim ze względów finansowych i biorąc pod uwagę niepewność zatrudnienia. Mają też świadomość, że wychowanie dziecka niesie ze sobą konieczność wyrzeczeń i poświęceń, których nie chcą na siebie brać. Co zrobić, aby Polska przestała się wyludniać? Według ekspertów można chociażby wprowadzić niską, bądź zerową, stawkę VAT na produkty dziecięce. Polskie rodziny są w stanie zapracować na utrzymanie swoje i dzieci, o ile rząd nie będzie zabierał owoców ich pracy – podkreślają specjaliści.

ZOBACZ TEŻ: Ile pieniędzy dawać dziecku

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: