SuperBiz wiadomości 2 tysiące Polaków z czeskiego OKD straci pracę. Firma ogłosiła upadłość

2 tysiące Polaków z czeskiego OKD straci pracę. Firma ogłosiła upadłość

04.05.2016, godz. 16:04
Koniec protestów górników
foto: EAST NEWS

Złożenie wniosku o upadłość przez firmę OKD, do której należy kilka czeskich kopalni, to fatalna wiadomość dla pracujących w niej górników z Polski. Większość z nich straci pracę, bo rząd w Pradze nie ma zamiaru ratować zadłużonej spółki. Wsparcie otrzymają jednak pracownicy, ale tylko ci bezpośrednio zatrudnieni przez OKD - a to jedynie 80 Polaków z 2 tys. zatrudnionych w firmie.

Górnicze konsorcjum OKD jest właścicielem kilku kopalń na pograniczu czesko-polskim, w których zatrudnionych jest 2 tys. Polaków. Firma ma 3 mld złotych długu, a rząd Bohuslava Sobotki nie ma zamiaru ratować zadłużonego przedsiębiorstwa. Czeski gabinet obejmie jednak pomocą górników, którzy trafią na bruk. Ale nie wszystkich.

Czytaj też: Związkowcy dogadali się z rządem. Górnicy nie dostaną 14-stek przez 2 lata

Specjalną ochroną zostaną objęci tylko ci, którzy umowę podpisali z OKD, a nie firmami zewnętrznymi - to ustalenie na które zgodziły się związki zawodowe. W ten sposób pomocy zostanie pozbawiona większość Polaków zatrudnionych w kopalniach OKD. Na dodatek nie mieszkają oni w Czechach, dlatego będą musieli być objęci opieką przez polskie samorządy.

 

Źródło: Money.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: