SuperBiz wiadomości 20 tys. fanów piłki ma szansę na cenną pamiątkę. Jest nowa moneta NBP

20 tys. fanów piłki ma szansę na cenną pamiątkę. Jest nowa moneta NBP

04.04.2016, godz. 11:40
Polskie Kluby Piłkarskie - Legia Warszawa
Polskie Kluby Piłkarskie - Legia Warszawa foto: NBP

Jeśli jesteś fanem piłki nożnej (w szczególności, jeśli kibicujesz Legii Warszawa), może zaciekawić Cię najnowsza moneta kolekcjonerska emitowana przez Narodowy Bank Polski. Została ona przygotowana z okazji 100-lecia powstania wspomnianej warszawskiej drużyny.

NBP przygotował 20 tys. monet upamiętniających założenie Legii Warszawa. Drużyna powstała w 1916 r. z inicjatywy żołnierzy Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, a dziś, jak podkreśla emitent pamiątkowej monety, „to jeden z najlepszych i najpopularniejszych polskich klubów sportowych. Zajmuje pierwsze miejsce w tabeli wszech czasów piłkarskiej Ekstraklasy i jako jedyny klub występuje  w niej nieprzerwanie od wznowienia rozgrywek ligowych w powojennej Polsce”.

ZOBACZ TEŻ: Tę nietypową 5-złotówkę kupisz za 190 zł. NBP upamiętnił ważne wydarzenie

Kolekcjonerski pieniądz wykonany został ze srebra próby 925, jego wartość nominalna to 5 zł. Na awersie widzimy polskie godło z napisem Rzeczpospolita Polska i rokiem emisji monety – wszystko to projektant wpisał w typowy dla piłki nożnej wzór. Na rewersie znajduje się z kolei wizerunek Stanisława Mielecha (1894–1962), m.in. współzałożyciela klubu i pomysłodawcy nazwy Legia. Prócz jego sylwetki na pieniądzu umieszczono herb klubu Legia Warszawa.

ZOBACZ TEŻ: Skąd się wzięły pieniądze? Poznaj ich historię - od barteru do bitcoina

Zainteresowani monetą mogą ją nabyć już od dzisiaj (4 kwietnia) w sklepie internetowym i oddziałach okręgowych NBP. Posiadaczem wyjątkowej 5-złotówki można zostać za 80 zł.

Źródła: prnews.pl, nbp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: