SuperBiz wiadomości 2000 zł podwyżki na zasiłek pogrzebowy? Senat powiedział „NIE”

2000 zł podwyżki na zasiłek pogrzebowy? Senat powiedział „NIE”

18.05.2017, godz. 10:19
trumna, kremacja, krematorium
foto: EAST NEWS

Każdy, kto musiał pochować bliskiego, wie, jak duże wydatki pociąga za sobą ten przykry obowiązek. I chociaż mieliśmy szansę na 2000 zł podwyżki do zasiłku pogrzebowego, to zaprzepaścił ją Senat.

Zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. złotych. Nie zawsze wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków związanych z pochówkiem. Mimo to za rządów Donalda Tuska został obniżony o blisko 40 proc., z 6395 zł do 4000 złotych. Teraz PO zrehabilitowało się zaproponowało podniesienie zasiłku do 6000 złotych. Senat odrzucił jednak projekt stosunkiem głosów 59:29 (jedna osoba wstrzymała się od głosu).

Paradoksalnie, powrót do wyższego zasiłku pogrzebowego to pomysł senatorów z PO. Zaproponowali oni, aby zasiłek był stopniowo podnoszony z 4000 zł do 6000 zł, począwszy już od trzeciego kwartału 2017 roku. Gdyby projekt przeszedł, w drugim półroczu br. zasiłek pogrzebowy wyniósłby 5000 zł, a od przyszłego roku sięgnąłby 6000 złotych.

Zobacz też: 4 tys. złotych zasiłku. Na co jeszcze może liczyć kobieta, która poroni dziecko?

Platforma Obywatelska chciała, aby najbliższym krewnym zmarłego przysługiwał tzw. zasiłek pośmiertny. Świadczenie mogłaby otrzymać bliska osoba zmarłego wraz z rodziną pod warunkiem, że prowadziły ze zmarłym gospodarstwo domowe. Jednorazowa wypłata 6000 zł związana byłaby nie tylko z pochówkiem, ale także – z innymi wydatkami generowanymi po śmierci członka rodziny. Jak argumentowali senatorzy, zasiłek pośmiertny powinien mieć charakter socjalny i stanowić doraźną pomoc po śmierci bliskiego, co wiąże się niejednokrotnie z uszczupleniem dochodów rodziny. Zasiłek nadal byłby powiązany z opłatą ubezpieczeń społecznych zmarłego. Obecnie przysługuje po śmierci rencisty, emeryta bądź ubezpieczonego lub członka ich rodzin, jeżeli nieboszczyk (lub członek rodziny) był ubezpieczony w ZUS-ie, KRUS-ie lub resortach, które zatrudniają służby mundurowe.

Aby dostać zasiłek pośmiertny, wystarczyłoby okazać akt zgonu, oświadczenie o wyprawieniu pogrzebu, stopniu pokrewieństwa ze zmarłym oraz wspólnym prowadzeniu gospodarstwa domowego. W przypadku braku wspólnego gospodarstwa nadal przysługiwałoby 4000 zł za zwrot kosztów związanych z pogrzebem. O zasiłek pogrzebowy mogłyby ubiegać się: osoby niespokrewnione ze zmarłym, podmioty samorządowe, zakłady pracy czy organizacje pozarządowe, które zajęły się organizacją pogrzebu na mocy ustawy, ze względów honorowych lub wobec braku możliwości zajęcia się pochówkiem przez rodzinę. Wnioskodawca czekałby na wypłatę zasiłku siedem, a nie tak, jak dotychczas, 30 dni.

Oprac. na podst. finanse.wp.pl, se.pl, wiadomosci.radiozet.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: