SuperBiz wiadomości 21 mld zł rocznie. To koszt podniesienia kwoty wolnej od podatku w projekcie Andrzeja Dudy

21 mld zł rocznie. To koszt podniesienia kwoty wolnej od podatku w projekcie Andrzeja Dudy

08.06.2015, godz. 13:02
Pieniądze
foto: SE/EAST NEWS

Prezydent elekt Andrzej Duda rakiem wycofał się z pomysłu mocno forsowanego w czasie kampanii o zmniejszeniu wieku emerytalnego, ale po wyborach nie zapomniał o deklaracji podwyższenia kwoty wolnej od podatku z 3091 do 8 tys. zł. Postulat ten - ze względu na ogromne obciążenie dla budżetu państwa, krytykują ekonomiści, ale popierają związkowcy. Przekonują, że zaoszczędzone pieniądze przez podatników powrócą do skarbu państwa w postaci podatku VAT.

Wzrost kwoty wolnej od podatku według propozycji prezydenta elekta to koszt 21,5 mld zł - szacuje w swojej analizie PAP. Bez podniesienia podatków, zmniejszenia wydatków czy uszczelnienia systemu fiskalnego, taka decyzja doprowadziłaby do wzrostu deficytu budżetu. To z kolei naraziłoby Polskę na pozostanie pod unijnym nadzorem procedury nadmiernego deficytu, którego formalne opuszczenie nastąpi w połowie czerwca tego roku. Ponadto dodatkowy deficyt trzeba byłoby bilansować kolejnymi pożyczkami - informuje TVN24 Biznes i Świat.

Przeczytaj koniecznie: Emerytura po 50-tce i 2 tys. zł podwyżki dla każdego pracownika. Paweł Kukiz ogłasza swój program

Przed kampanią wyborczą w maju projekt zwiększenia do 6 tys. zł kwoty wolnej od podatku zgłaszało ugrupowanie Janusza Palikota. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że skarb państwa straciłby na tym ok. 14 mld zł w skali roku.

Związkowcy z "Solidarności" przekonują, że "postulat prezydenta elekta jest racjonalny, a koszty zmiany nie byłyby zagrożeniem dla budżetu. Z jednej strony znaczna część pieniędzy uzyskanych przez podatników wróciłaby do kasy państwa w postaci podatków". - Z drugiej strony – i to jest ważniejsze – znacznie napędzi to konsumpcję wewnętrzną, a tym samym naszą gospodarkę. Trzeba pamiętać, że te zaoszczędzone środki gospodarstwa domowe od razu wydadzą na bieżącą konsumpcję - mówi dla TVN24 BiŚ rzecznik prasowy przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.


Źródło: TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: