SuperBiz wiadomości 30 proc. nastolatków jest online przez cały czas [Dzień Bezpiecznego Internetu]

30 proc. nastolatków jest online przez cały czas [Dzień Bezpiecznego Internetu]

07.02.2017, godz. 16:22
Darmowy internet w warszawskiej komunikacji miejskiej
foto: SHUTTERSTOCK

Z Internetu korzysta dziś 26 mln Polaków, tj. 76 proc. populacji. To nadal mniej niż unijna średnia, która wynosi 83 proc. Natomiast wśród użytkowników Internetu coraz więcej jest dzieci i młodzieży – 30 proc. nastolatków jest online przez cały czas. Wielu z nich zapomina jednak o bezpieczeństwie, które jest podstawą korzystania z sieci. O tym starają się przypomnieć eksperci podczas Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest co roku 7 lutego.

Według szacunków, w Polsce pierwszy telefon dzieci otrzymują w wieku ok. 9 lat. Bardzo często zafascynowani nowym gadżetem spędzają czas grając, odwiedzając  portale społecznościowe czy oglądając video. Nie są jednak przygotowani na zagrożenia, które niesie z sobą korzystanie z sieci, a rodzice zapominają o uświadamianiu swoich pociech.

Sprawdź również: Darmowy internet dla każdego z Aero2 będzie dostępny w 2017 roku

Dlatego podczas Dnia Bezpiecznego Internetu organizowane są akcje informacyjne w szkołach, przedszkolach i ośrodkach edukacyjnych, podczas których m.in. eksperci z Polskiego Centrum Programu Safer Internet, tworzonego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową oraz Fundację „Dajemy dzieciom siłę" uczą, jak surfować odpowiedzialnie.

„(...) Wszyscy operatorzy telefoniczni, działający na naszym rynku, oferują narzędzia do kontroli rodzicielskiej, w tym filtrowania treści. Dlatego przy zakupie usługi warto od razu zaznaczyć, że z telefonu będzie korzystać dziecko i zasięgnąć porady, jak ustawić odpowiednie zabezpieczenia" - przypomina Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2015 roku „Nastolatki 3.0" Internet służy przede wszystkim do kontaktów ze znajomymi. 67,7 proc. nastolatków wchodzi na portale społecznościowe nawet kilka razy dziennie, a 94,6 proc. ma konto na przynajmniej jednym z nich.

Zobacz także: Darmowy internet w warszawskich autobusach

Z badania wynika również, że tylko 1,8 proc. młodych osób nie wie, jak ograniczyć dostęp do informacji na swoich profilach. Natomiast 21,9 proc. przyznaje, że nie robi tego, chociaż wie jak ustawić prywatność, ponieważ nie widzi takiej potrzeby.

 

Źródło: /NASK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: