SuperBiz wiadomości 4 mln osób nie zapłacą podatku, jeśli w życie wejdzie propozycja Dudy

4 mln osób nie zapłacą podatku, jeśli w życie wejdzie propozycja Dudy

11.08.2015, godz. 13:21
PIT, PODATEK, URZĄD SKARBOWY
foto: EAST NEWS

W polskim systemie podatkowym szykuje się rewolucja? Tak, jeśli w życie wejdą zmiany proponowane przez nowego prezydenta Andrzeja Dudę. Chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Jeśli się to stanie, podatku dochodowego nie zapłacą aż 4 mln Polaków.

Obecnie kwota wolna od podatku w Polsce to 3091 zł. Oznacza to, że osoby, które rocznie zarabiają właśnie tyle bądź mniej, są zwolnione z płacenia podatku dochodowego. To jednak na szerszą skalę właściwie żadne ułatwienie, bo, aby podatku dochodowego nie płacić, trzeba zarabiać miesięcznie maksymalnie ok. 258 zł, a najniższe wynagrodzenie krajowe to obecnie 1,75 tys. zł brutto (na rękę ok. 1,3 tys. zł).

ZOBACZ TEŻ: NIK ustawił przetarg na samochody dla kierownictwa?

Od jakiegoś czasu, szczególnie w czasie ostatniej kampanii prezydenckiej, mówiło się więc o tym, że kwotę wolną od podatku należałoby podwyższyć, aby na zwolnieniu z podatku dochodowego mogło skorzystać więcej Polaków. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł to jedna ze sztandarowych obietnic Andrzej Dudy, która wielkimi krokami zbliża się do etapu realizacji.

ZOBACZ TEŻ: Głupie prawo, ale prawo? Rolnicy płacą ogromne kary, bo sprzedali za dużo mleka!

Jeśli zmiany w prawie podatkowym wejdą w życie, podatku dochodowego nie zapłacą aż 4 mln Polaków. Dziś 18- i 32-procentowy PIT odprowadza 20 mln Polaków. Celem wprowadzenia zmian jest to, by z podatku dochodowego były zwolnione osoby żyjące poniżej minimum egzystencji (460 zł miesięcznie), a docelowo poniżej minimum socjalnego (850 zł).

Źródło: rmf24.pl za „Rzeczpospolitą”

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: