SuperBiz wiadomości 400 tys. Polaków pracuje w centrach handlowych. Mamy IV miejsce w Europie

400 tys. Polaków pracuje w centrach handlowych. Mamy IV miejsce w Europie

03.08.2015, godz. 15:30
SKLEP ZAKUPY KLIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

W całej Unii Europejskiej tylko w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji w centrach handlowych pracuje więcej osób niż w Polsce! W naszym kraju zatrudnienie w świątyniach konsumpcji znajduje aż 400 tys. osób – wynika w wyliczeń Polskiej Rady Centrów Handlowych oraz Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych.

9 proc. obywateli Unii Europejskiej (z wyłączeniem Chorwacji) w wieku 15-64 lata pracuje w handlu detalicznym. Bezpośrednio w centrach handlowych pracuje w Unii 4,2 mln osób. W naszym kraju działa aktualnie 456 centrów handlowych, w których zatrudnionych jest 377 tys. pracowników. W całej Unii wyprzedzają nas tylko Wielka Brytania, Niemcy i Francja, w których w centrach handlowych pracuje, odpowiednio, 862 tys., 680 tys. i 515 tys. osób.

ZOBACZ TEŻ: Na 63 tys. spożywczaków w Polsce tylko 7 tys. to polskie sklepy

Co ciekawe, pod względem ilości pracowników galerii, za nami uplasowały się Włochy i Hiszpania, w których łączna powierzchnia centrów handlowych jest większa niż w Polsce. W Hiszpanii jest 517, a we Włoszech aż 838 centrów handlowych. - Różnice w zatrudnieniu mogą być spowodowane sytuacją ekonomiczną tych państw jak i ograniczeniami związanymi z handlem w niedzielę, które stosowane są we Włoszech i Hiszpanii. Wpływa to na działalność całego sektora oraz zmniejsza potencjalną grupę osób zatrudnionych w centrach handlowych – uważa Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Źródło: egospodarka.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: