SuperBiz wiadomości 400 uchodźców trafi w tym roku do Polski. Koszt - 10 mln zł

400 uchodźców trafi w tym roku do Polski. Koszt - 10 mln zł

12.01.2016, godz. 20:14
Uchodźcy
foto: EAST NEWS

W 2016 roku do Polski trafi pierwsza grupa 400 uchodźców przebywających obecnie w Grecji i we Włoszech, z puli 7 tys. migrantów jaki przyjmiemy w ciągów dwóch lat. Koszty związane z relokacją uchodźców w tym roku oszacowano na ponad 10 mln złotych - podaje PAP.

- Potrzeba wydania niniejszego rozporządzenia wynika z konieczności zapewnienia możliwości realizacji przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązań w zakresie relokacji z terytorium Grecji oraz Włoch cudzoziemców w sposób oczywisty wymagających ochrony międzynarodowej, co ma na celu zmniejszenie znacznej presji azylowej, pod jaką znajdują się te państwa. Powyższe zobowiązania wynikają z przyjętych w 2015 r. deklaracji politycznych oraz aktów prawnych Unii Europejskiej” – podkreślono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia rządu Beaty Szydło w sprawie relokacji cudzoziemców w 2016 r., do którego dotarł PAP.

Zobacz też: Nawoływanie do bojkotu niemieckich produktów uderzy w Polskę?

Do sprawy odniosła się również premier Beata Szydło. - My w tej chwili jesteśmy zobowiązani do tego, żeby składać takie deklaracje, w których określamy gotowość do przyjęcia określonej liczby uchodźców - powiedziała podczas konferencji prasowej.

Koszty związane z relokacją uchodźców w 2016 roku oszacowano na ponad 10 mln złotych. Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami polskiego rządu, pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców, relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu, mają trafić do naszego kraju w tym roku. Docelowo Polska ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat (taką unijną decyzję o podziale uchodźców Polska zaakceptowała we wrześniu 2015 r.). Nasz kraj stoi na stanowisku, że potrzebne jest jak najszybsze wcielenie planu, który ma zabezpieczyć granice i dokonać rozróżnienia pomiędzy uchodźcami a imigrantami ekonomicznymi.

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: