SuperBiz wiadomości 5 pytań rekrutacyjnych, które na pewno padną podczas rozmowy kwalifikacyjnej

5 pytań rekrutacyjnych, które na pewno padną podczas rozmowy kwalifikacyjnej

06.08.2017, godz. 09:00
Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna foto: SHUTTERSTOCK

Twoje CV przeszło przez przesiew działu HR i zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną? To, jak na podczas niej wypadniesz, zaważy na decyzji, czy zostaniesz przyjęty do pracy. Ale bez obaw! Jeśli masz odpowiednie umiejętności i kwalifikacje, wystarczy dobrze przygotować się do spotkania. Podpowiemy Ci, jakich pytań możesz się spodziewać i jak Twoje odpowiedzi będzie oceniał reruter.

Opowiedz mi o sobie...
To pytanie pada najczęściej już na wstępie. Wydaje się banalne, jednak wiele osób na nim polega. Odpowiadają ogólnikowo i nieprecyzyjnie, zamiast wykorzystać szansę na zaprezentowanie swoich mocnych stron. Przed rozmową kwalifikacyjną warto przygotować kilka faktów na swój temat. Mogą to być zarówno sukcesy zawodowe, jak i pozazawodowe. Osoby, które są na początku swojej drogi zawodowej mogą skupić się na pochwaleniu wiedzą, zdobytą na praktykach, stażach czy kursach. Odpowiedź na to pytanie musi być szczera, a jednocześnie intrygująca. Jeśli taka będzie, zrobisz mocne pierwsze wrażenie i masz duże szanse przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę.

Dlaczego chcesz zmienić pracę?
Odpowiedź na to pytanie powinna być szczera, ale również pozbawiona oceny emocjonalnej i personalnych pretensji. Powody odejścia z dotychczasowej pracy należy ukazać w jak najbardziej obiektywny sposób.
Większość kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej za przyczynę zmiany pracy podaje chęć rozwoju zawodowego. Jeśli jest to prawdziwy powód, można o nim wspomnieć. Ten argument jest jednak tak powszechnie stosowany, że nie brzmi zbyt wiarygodnie.
Lepiej opowiedzieć o swoich ambicjach i celach, a także o tym, w jaki sposób firma, w której ubiegamy się o posadę może nam pomóc w realizacji zawodowych marzeń.

Co będziesz robić za pięć lat?
To na pozór łatwe pytanie, może sprawić problem, jeśli nie zastanowimy się nad celem, w jakim jest ono zadane. Dla pracodawców ważne jest, aby ich pracownicy byli ambitni, jednak istotne jest także dopasowanie celów do swoich możliwości. Przerost ambicji uniemożliwia realizację założeń, przez co znacznie zmniejsza skuteczność pracownika. Zamiast mówić, że za pięć lat będziesz prezesem firmy, w której ubiegasz się o posadę, lepiej powiedz, że chciałbyś być specjalistą w swojej dziedzinie lub jesteś otwarty na dalszy rozwój kariery, również w kierunku menedżerskim.

Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?
Osoba, która zadaje takie pytanie, musi otrzymać na nie odpowiedź. Dlatego kandydat, idący na spotkanie kwalifikacyjne, powinien być przygotowany, na to aby podać przedział wynagrodzenia, który go interesuje. Dobrze jest również podkreślić, że jest się skłonnym do negocjacji. Specjaliści ds. HR nie wymagają zwykle, aby od razu podać najniższą kwotę za jaką zgodzimy się pracować. To na ile będziemy chcieli być elastyczni ustalane jest w trakcie dalszych rozmów.

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?
To pytanie często jest ostatnim, które pada podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to więc ostatnia okazja, aby zrobić dobre wrażenie na osobie prowadzącej rekrutację. Najważniejsze by dobrze „sprzedać" w odpowiedzi swoje zalety. Łowcy głów, zadając to pytanie, chcą często dowiedzieć się czym różnimy się od innych kandydatów. Przed rekrutacją dobrze jest pomyśleć o swojej najbardziej unikalnej zalecie, która jest blisko związana z opisem stanowiska. Wykorzystaj ją, aby zaprezentować osobie prowadzącej rozmowę rekrutacyjną, jakie kompetencje możesz wnieść do firmy.

Sprawdź także: Zakazane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zobacz, o co nie może zapytać Cię rekruter?

Czytaj też: Niezwykłe zagadki rekrutacyjne. W taki sposób do pracy przyjmują najlepsi pracodawcy

Zobacz również: Rekruterzy wymieniają się „czarnymi listami”. To nielegalne

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: