SuperBiz wiadomości 5 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli. Minister ogłasza, ZNP wyśmiewa

5 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli. Minister ogłasza, ZNP wyśmiewa

12.12.2016, godz. 19:02
Anna Zalewska
foto: EAST NEWS

Czy wskutek planowanej przez PiS likwidacji gimnazjów może powstać aż 5,3 tys. nowych miejsc pracy dla nauczycieli?! Tak twierdzi minister edukacji, Anna Zalewska. Tymczasem szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz wręcz wyśmiewa słowa minister, wskazując, że cała Polska drży przed możliwymi zwolnieniami, a stworzenie ponad 5 tys. miejsc pracy wydaje się nieprawdopodobne.

- Nie mam pojęcia, skąd Ministerstwo Edukacji wzięło wyliczenia, iż wskutek planowanej reformy oświaty pracę może dostać nawet 5 tys. nauczycieli – mówi Broniarz w rozmowie z portalem wp.pl. Kierowany przez niego ZNP wyliczył, że po likwidacji gimnazjów zatrudnienie straci nawet 45 tys. pedagogów. Resort edukacji od początku zaś upiera się, że żadnych zwolnień nie będzie, a teraz jeszcze ogłosił powstanie nowych etatów. Mówiła dziś o tym sama minister Zalewska, która gościła w Koszalinie, gdzie spotkała się z nauczycielami i dyrektorami szkół.

ZOBACZ TEŻ: Szokujące wyliczenia ZNP. „Przez PiS 45 tys. nauczycieli straci pracę”

- Pojawią się dodatkowe miejsca pracy, gdyż w klasach w szkołach podstawowych jest mniej dzieci niż w gimnazjach. W związku z tym, jeżeli ustawa mówi o przenoszeniu klas w tych samych zespołach i środowiskach, to ta różnica powoduje, że powstanie kilkanaście dodatkowych oddziałów, a przy tym i etatów - tak minister tłumaczyła możliwy przyrost miejsc pracy. - Minister Zalewska przy każdej okazji podaje inne wyliczenia. W zależności od tego, kto ją pyta – tak komentuje to Broniarz. Z szefem ZNP zgadza się wielu samorządowców. Według wyliczeń prezydenta Koszalina, w rządzonym przezeń mieście tylko w ciągu dwóch lat od wprowadzenia reformy zniknie 113 miejsc pracy dla nauczycieli.

Źródło: money.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: