SuperBiz wiadomości 5 tys. zł opłaty pracowniczej za imigranta w Wielkiej Brytanii

5 tys. zł opłaty pracowniczej za imigranta w Wielkiej Brytanii

04.04.2017, godz. 15:40
W Wielkiej Brytanii przybywa Polaków
W Wielkiej Brytanii przybywa Polaków. foto: SHUTTERSTOCK

Brytyjski minister do spraw imigracji, Robert Goodwill, może obciążyć pracodawców zatrudniających imigrantów z UE dodatkowymi kosztami. Zatrudnienie obywatela Unii Europejskiej na wyspach wiązałoby się z opłatą sięgającą 1000 funtów rocznie (ok. 5 tys. złotych). Już od 6 kwietnia właśnie tyle wyniesie maksymalna roczna opłata za zatrudnienie pracownika spoza Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

6 kwietnia w Wielkiej Brytanii wejdzie w życie projekt wprowadzający dodatkowe opłaty dla pracodawców zatrudniających imigrantów – informuje za „The Independent" serwis polemi.co.uk. W myśl nowych zasad przedsiębiorcy i organizacje charytatywne będą ponosić dodatkowe koszty zatrudnienia obcokrajowca spoza Unii Europejskiej. Przyjęcie do pracy imigranta, który nie jest ani obywatelem Wielkiej Brytanii, ani UE, będzie wiązało się z dodatkową opłatą w wysokości 1000 funtów rocznie (ok. 5 tys. zł) dla dużych i średnich firm oraz 364 funtów rocznie (ok. 1,8 tys. zł) w przypadku małych firm lub organizacji charytatywnych. Opłatę trzeba będzie uiścić z góry z każdy rok pracy imigranta, który potrzebuje wizy. Z opłaty zostaną wyłączeni studenci, którzy posiadali wizy studenckie i zdecydowali się przejść na wizy pracownicze.

Zobacz także: Brexit: Co zawiera 12-punktowy plan Theresy May?

Robert Goodwill, minister ds. imigracji, rozważa objęcie opłatami znanymi jako „immigration skills charge" imigrantów ze wspólnoty europejskiej. Zasugerował taką możliwość już w styczniu. Jeżeli członek rządu spełniłby swój zamiar, oferowanie przez Brytyjczyków pracy mieszkańcom państw członkowskich stałoby się mniej opłacalne.

Przeczytaj również: Rozpoczyna się Brexit. Premier Wielkiej Brytanii złożyła historyczny podpis

Na razie rząd usiłuje zniechęcić mieszkańców wysp do zatrudniania obcokrajowców spoza UE. Minimalne roczne wynagrodzenie dla wykwalifikowanych pracowników z tego obszaru wzrosło do 30 tys. funtów rocznie (ok. 149 tys. złotych). Ponadto ubiegający się o wizy pracownicze imigranci spoza wspólnoty będą musieli przedstawić zaświadczenie o niekaralności za okres od 12 miesięcy do 10 lat, w zależności od kraju bądź krajów zamieszkania.

Oprac. na podst. polemi.co.uk, independent.co.uk, recruitingtimes.org, oanda.com

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: