SuperBiz wiadomości 5 tys. zł premii w PGNiG? Związkowcy: To za mało!

5 tys. zł premii w PGNiG? Związkowcy: To za mało!

23.11.2015, godz. 12:35
Pieniądze banknoty
foto: Super Express

Ciąg dalszy sporu pomiędzy związkowcami w PGNiG a zarządem firmy. Okazuje się, że związki zawodowe nie chcą przyjąć propozycji 5 tys. zł dla każdego pracownika plus dodatkowo 250 zł poza uzgodnionym wcześniej 2 tys. zł w bonach. Protestujący żądają podwyżek w systemie procentowym (ich zarobki są 2-3 wyższe niż szeregowych pracowników spółki), który jest dla nich korzystniejszy i przyznawałby im wyższą premię.

Spór w spółce energetycznej PGNiG trwa już od maja. Przedstawiciele związków zawodowych zażądali, aby firma podzieliła się swoim zyskiem z pracownikami. Postulowano wypłatę 7,2 tys. zł premii za rok 2014 i wzrost wynagrodzeń o 6 proc. z wyrównaniem za rok 2015 wynoszącym 4 tys. zł. To jeszcze nie wszystko – związkowcy chcieli też wzrostu wartości bonów towarowych na uprawionego pracownika do 2 tys. zł w skali roku.

Zobacz koniecznie: Ekspert górniczy: Trzeba zwolnić połowę górników żeby kopalnie były na plusie

PGNiG zaproponował 5 tys. zł premii, dodatkowe 250 zł i bony towarowe w kwocie 2 tys. zł - taki pakiet otrzymałby każdy pracownik spółki. Równy podział nie spodobał się związkowcom. Średnie zarobki w firmie w zeszłym roku wyniosły 6823 zł brutto (wraz z licznymi dodatkami). Z kolei związkowcy w PGNiG zarabiają od 6 do aż 17 tys. zł miesięcznie (w 2013 roku średnia miesięczna pensja wyniosła 10,5 tys. zł liczona z dodatkami).

Dlatego nie godzą się na równe premie. System procentowy spowodowałby, że otrzymaliby oni wyższe świadczenie, kosztem szeregowych pracowników. Niezadowolonym związkowcom PGNiG można przypomnieć, że minimalna pensja w Polsce wynosi obecnie 1286 zł na rękę, a od 1 stycznia wzrośnie do jedynie 1355 zł.

Wynagrodzenia i pakietu socjalnego pracownikom spółki (także tym w administracji) może pozazdrościć wielu Polaków. Oprócz zwykłej pensji zatrudnieni w PGNiG otrzymują barbórkę jak górnicy, kwartalne premie, bony świąteczne (w tym roku 2 tys. zł na każdego pracownika plus 250 zł), dopłaty do biletów miesięcznych dla pracowników i ich najbliższych, kredkowe dla dzieci (kilkaset złotych co roku na wyprawki dla każdego dziecka pracownika), dopłaty do wczasów tzw. grusza, dopłaty do paczek świątecznych dla dzieci, opieka zdrowotna na bardzo preferencyjnych warunkach (dla całej rodziny) w prywatnych klinikach, dopłaty do aktywnego wypoczynku – kilkaset złotych rocznie na siłownie, baseny, fitness etc. oraz dopłaty do półkolonii dla dzieci podczas ferii zimowych i wakacji.

Z kolei same związki zawodowe kosztują grupę kapitałową PGNiG rocznie prawie 8 mln zł (wynagrodzenia oraz koszty administracyjne).

PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) to największa w Polsce spółka, która zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej. Działa także na rynkach zagranicznych m.in. w Danii i w Czechach. W ostatnim czasie jednym z większych sukcesów było odnalezienie w Pakistanie przez spółkę córkę PGNiG złoża gazu, którego zasoby porównywalne są do rocznego wydobycia w Polsce czyli ok. 4,5 mld metrów sześciennych.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: