SuperBiz wiadomości 50 proc. Polaków źle ocenia działania rządu ws. unowocześnienia wojska [WIDEO]

50 proc. Polaków źle ocenia działania rządu ws. unowocześnienia wojska [WIDEO]

15.05.2015, godz. 13:34
H225M Caracal
foto: wikimedia.org

Rząd do 2022 r. chce wydać na modernizację wojska aż 130 mld zł. Okazuje się jednak, że Polacy nie oceniają dobrze działań władzy w tej materii. Blisko połowa ankietowanych jest na „nie” wobec polityki rządu dotyczącej zakupów dla armii.

Choć taki wynik może wydawać się podkopujący działania rządu, należy podzielić, że pozytywnie ocenia je prawie 43 proc. badanych, a więc polskie społeczeństwo nie jest zdecydowane w tej kwestii – wynika z badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

Patriot dobrym zakupem

Sondażownia poprosiła ankietowanych także o ocenę poszczególnych programów modernizacyjnych polskiej armii. I tak zakup francuskich śmigłowców Caracal, które jako jedyne spełniły warunki przetargu MON, spotkał się z negatywną oceną 52 proc. badanych.

Zobacz również: Modernizacja armii. Opozycja grzmi po decyzji MON ws. zakupu śmigłowców

Z kolei prawie 30 proc. Polaków uważa, że złą decyzją było przejęcie od Niemiec używanych czołgów Leopard. Biorących udział w badaniu cieszy za to zakup amerykańskiego systemu rakietowego Patriot oraz wybór Rosomaka jako transportera opancerzonego dla polskiego wojska.

Najgorszy sprzęt z Hiszpanii

IBRiS pytał też ankietowanych o to, które państwa ich zdaniem produkują najgorsze uzbrojenie. Według badanych dobrą jakością sprzętu nie mogą pochwalić się Hiszpania i Chiny. Wysoko jest za to oceniania produkcja amerykańska i brytyjska. Jednak najwięcej badanych nie ma w tej kwestii zdania w ogóle. Jest to aż 43 proc. z nich. Badanie IBRiS zostało przeprowadzone w maju br. na grupie 1,1 tys. respondentów.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: