SuperBiz wiadomości 500+: Komornik już nie zabierze pieniędzy. Nowe przepisy wchodzą w życie

500+: Komornik już nie zabierze pieniędzy. Nowe przepisy wchodzą w życie

27.07.2016, godz. 14:27
500+: Internauci pytają, ministerstwo rodziny odpowiada
500+: Internauci pytają, ministerstwo rodziny odpowiada foto: SHUTTERSTOCK

Koniec ze skandalicznym przejmowanie świadczenia wychowawczego 500+ przez komorników. Od teraz pieniędze z programu "Rodzina 500+" nie mogą wpływać na wysokość alimentów. Dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą specjalne subkonta - przewiduje ustawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Chodzi o to, żeby to świadczenie - 500 złotych na dziecko - nie mogło być powodem obniżenia świadczeń alimentacyjnych przez sądy przy ich ustalaniu. Tak, że jest większy dochód w rodzinie, ponieważ jest 500 plus, a zatem ten, kto jest zobowiązany do alimentów będzie płacił mniej, bo jest 500 plus. Nie, tak nie może być - mówił w kwietniu prezydent Duda. Dodał, że intencją programu 500 plus od początku było to, aby świadczenie na dzieci nie powodowało obniżki żadnych innych świadczeń.

Zobacz również: 500+. Wielka kontrola rodziców. Będą wypytywać sąsiadów i sprawdzać paragony

- Zmiana ta pozwoli na uniknięcie ewentualnych rozbieżności w orzecznictwie sądów rodzinnych oraz zapewni, zgodnie z intencją ustawodawcy, stosowanie przepisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - wskazała Kancelaria Prezydenta we wtorkowym komunikacie.

Ustawa doprecyzowuje również, że świadczenia z programu 500 plus nie podlegają egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego. Choć w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci są zapisy mające na celu wyłączenie świadczenia spod egzekucji, mogą one być nieskuteczne w przypadku prowadzenia egzekucji z rachunku bankowego, który zajęty jest przez komornika, ponieważ komornik nie wie, jakie środki znajdują się na zajętym rachunku oraz skąd one pochodzą.

Na ostatnim etapie prac legislacyjnych na wniosek PiS wprowadzono poprawki, na mocy których dla osób otrzymujących różnego rodzaju świadczenia będą mogły być tworzone specjalne subkonta - bezpłatne, wyodrębnione rachunki rodzinne, do których komornicy nie będą mieli dostępu.

- Otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku lub kasie prowadzących rachunek będą wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Nieodpłatne będzie również wydanie karty do rachunku i wypłaty z bankomatów danego banku oraz bankomatów wskazanych przez kasę - zaznaczyła Kancelaria Prezydenta.

Sprawdź koniecznie: Oni dostali najwięcej z 500+. Zobacz rekordowe wypłaty

Warunkiem uruchomienia rachunku rodzinnego - jak dodano - będzie przedłożenie przez zainteresowanego bankowi bądź kasie zaświadczenia wystawionego przez jednostki wypłacające świadczenia i zawierającego numery rachunków bankowych, z których te świadczenia są wypłacane.

Podpisana ustawa, która nowelizuje m.in. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: