SuperBiz wiadomości 500 plus: 42 proc. dzieci jest z rodzin o niskich dochodach [INFOGRAFIKA]

500 plus: 42 proc. dzieci jest z rodzin o niskich dochodach [INFOGRAFIKA]

21.10.2016, godz. 10:26
500 plus: 23,77 proc. dzieci otrzymuje świadczenie ze względu na kryterium dochodowe
foto: SHUTTERSTOCK

Podczas pierwszego półrocza funkcjonowania rządowego programu 3,78 mln dzieci dostało świadczenie wychowawcze. W przypadku 1,59 mln dzieci o przyznaniu 500 zł zadecydowało kryterium dochodowe. Oznacza to, że 42 proc. wszystkich dzieci, którym przysługuje świadczenie wychowawcze, znajduje się w grupie pierworodnych.

Spośród wszystkich dzieci, którym przyznano dodatkowe 500 zł miesięcznie, w 42,06 proc. przypadków o przyznaniu świadczenia zadecydowało kryterium dochodowe. W tej grupie beneficjentów nie przekroczono progu w wysokości 800 zł netto dochodu na jednego członka rodziny lub 1200 zł netto w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. 2,19 mln dzieci objętych rządowym programem urodziło się jako co najmniej drugie dziecko.

Na wypłaty świadczeń rodzinnych przekazano 11,3 mld złotych. Dodatkowa pula pieniędzy została przeznaczona na obsługę świadczeń. 4,60 mld zł przekazano na dzieci z gmin wiejskich. 60 proc. dzieci objętych programem stanowią te mieszkające w województwach na tzw. ścianie wschodniej.

Przeczytaj również: 500 plus przysługuje uchodźcom! Jest decyzja WSA w Warszawie

- Głównymi beneficjentami programu są rodziny z dwojgiem i więcej dzieci, rodziny wiejskie i ubogie. Program wyraźnie wpływa na obniżenie poziomu ubóstwa i nierówności dochodowych – skomentowała pierwsze półrocze „Rodziny 500 plus minister Rafalska. – Równocześnie, według danych z urzędów zatrudnienia, nie jest uchwytny żaden negatywny wpływ programu na sytuacje na rynku pracy – dodała minister rodziny.
Pierwsze półrocze funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus" zostało podsumowane 20 października br. podczas konferencji „Wpływ programu Rodzina 500 plus na sytuację społeczno-gospodarczą Polski" w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. MRPiPS przedstawiło dane na dzień 3 października. W debacie poświęconej rządowemu programowi uczestniczyli: wiceminister Bartosz Marczuk, posłanka Józefa Hrynkiewicz, prezes GUS Grażyna Marciniak i dyrektor CBOS prof. Mirosława Grabowska.
Źródło: mpips.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: