SuperBiz wiadomości Kiedy rodzice muszą złożyć nowy wniosek o 500 Plus, żeby nie stracić pieniędzy?

Kiedy rodzice muszą złożyć nowy wniosek o 500 Plus, żeby nie stracić pieniędzy?

03.04.2017, godz. 12:00
Rodzina 500+
foto: SHUTTERSTOCK

1 kwietnia 2017 roku minęło 12 miesięcy odkąd uruchomiono program "Rodzina 500 Plus". Rodzice, którzy w zeszłym roku złożyli wniosek o wypłatę świadczenia, muszą pamiętać, że wkrótce należy ponownie wypełnić dokumenty. Jakie zmiany czekają jeszcze na rodziny pobierające 500 Plus i do kiedy trzeba złożyć nowy wniosek 500 Plus?

Nowy wniosek o 500 Plus
Wnioski o przyznanie 500 Plus są ważne przez rok
- nie licząc ubiegłego roku, kiedy uruchomiono rządowy program. Wówczas dokumenty składane od kwietnia, wygasają we wrześniu 2017 roku. Dlatego od początku sierpnia tego roku, rodzice będą mogli je odnowić.

Zobacz również: Rafalska: Od 1 października zmiany w 500 Plus

W następnych latach wnioski na 500 Plus złożone do końca września każdego roku, będą obowiązywać przez 12 miesięcy. Co ważne, w tym roku przedstawiając informacje o dochodach, wnioskodawcy muszą podać jego wysokość za 2016 r.

- Zmiana dotyczyć będzie na pewno dochodów. Przypomnę, że w zeszłym roku świadczenia były przyznawane za te z 2014 roku. Teraz będą to dochody za 2016 rok. To będzie duża zmiana, bo mieliśmy wzrost pensji w międzyczasie - mówiła minister pracy Elżbieta Rafalska w Polsat News.

Rodzice, którym uda się przekazać wniosek najpóźniej z końcem sierpnia, mogą liczyć na środki już w październiku. Wypłata świadczenia nie zostanie wstrzymana nawet na miesiąc - podaje serwis finanse.wp.pl. Ci, którzy nie zdążą z wnioskiem w sierpniu i zrobią to miesiąc później, dostaną 500 Plus dopiero w listopadzie, ale z wyrównaniem za październik. Z kolei, jeśli złożą wniosek w październiku, otrzymają świadczenie wraz z wyrównaniem za dwa miesiące do 31 grudnia.
Dopiero złożenie wniosku w listopadzie oznacza utratę pieniędzy przysługujących rodzinie za poprzednie miesiące. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Wnioski o udzielenie świadczenia wychowawczego w postaci 500 zł na dziecko można złożyć w urzędzie gminy, listem poleconym lub drogą internetową (system Emp@tia, profil zaufany ePUAP,portal usług elektronicznych ZUS oraz większość banków, które prowadzą bankowość internetową).

Sprawdź koniecznie: Rok 500 Plus. Jak 500 zł na dziecko zmieniło Polskę [INFOGRAFIKA]

Przypomnijmy, że beneficjentami Rodziny 500 Plus są rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Świadczenie przysługuje wszystkim tym, którzy posiadają co najmniej dwoje dzieci. 500 zł co miesiąc wypłacane jest niezależnie od dochodu na drugie i każde kolejne dziecko. Rodziny, których dochód na osobę wynosi mniej niż 800 zł netto, mają prawo do uzyskania świadczenia nawet wtedy, kiedy mają tylko jedną pociechę. W tym celu muszą jednak udokumentować swoją sytuację finansową. O świadczenie na jedynaka mogą ubiegać się także rodzice i opiekunowie dziecka niepełnosprawnego. W ich przypadku kryterium dochodu przypadającego na osobę w rodzinie wynosi 1 200 zł netto.

 

Źródło: finanse.wp.pl/Superbiz.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: