SuperBiz wiadomości 500 Plus. Kończą się pieniądze? W Małopolsce brakuje 73,3 mln zł

500 Plus. Kończą się pieniądze? W Małopolsce brakuje 73,3 mln zł

01.11.2016, godz. 16:18
Nie dostałeś 500Plus? Wiemy, dlaczego
Nie dostałeś 500Plus? Wiemy, dlaczego foto: SHUTTERSTOCK

Samorządowcy biją na alarm. Już w grudniu może zabraknąć pieniędzy na wypłaty w ramach programu "Rodzina 500 Plus". Jak podaje portal onet.pl, tylko w samej Małopolsce urzędnicy potrzebują dodatkowych 73,3 milionów złotych, ale i ta kwota może szybko wzrosnąć. Wojewoda małopolski zawiadomił już Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W tym roku na ten cel mają zarezerwowane blisko 1,61 miliarda złotych. Ta kwota okazuje się jednak niewystarczająca. Jak wyliczyli pracownicy urzędu wojewódzkiego, na wypłatę świadczeń brakuje 73,3 miliony złotych - podaje onet.pl. Ale ta suma wzrośnie, gdy spłyną dane z całego regionu.

Zobacz koniecznie: 500 Plus: Najwięcej pieniędzy rodzice wydają na odzież i obuwie

Rzecznik wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz uspokaja i przekonuje, że dotychczas wypłaty 500 Plus przebiegały bez problemu. Podkreśla jednak, że w przypadku czarnego scenariusza wojewoda będzie interweniował w rządzie.

- W sytuacji, gdy okaże się, że zaplanowane środki na realizacje zadania w województwie małopolskim będą niewystarczające, wojewoda małopolski zwróci się do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o wystąpienie do ministra finansów o zwiększenie planu wydatków budżetu wojewody małopolskiego z przeznaczeniem na realizację programu – zapewnia Marcinkiewicz.

Z kolei wiceminister resortu Bartosz Marczuk zapewnia, że zarówno w tym, jak i w przyszłym roku rodzice otrzymają pieniądze. - Oczywiście może zdarzyć się tak, że w poszczególnych województwach mogą wystąpić niedobory w porównaniu do tego jak resort rodziny szacował wydatkowanie pieniędzy. Ich skala będzie jednak, tak jak jest w Małopolsce, kilkuprocentowa. W niektórych województwach, o czym wiemy i czego się spodziewaliśmy, wystąpią zatem niedobory, w niektórych nadwyżka. Resort rodziny na bieżąco monitoruje tę sytuację i w porozumieniu z Ministerstwem Finansów będzie przesuwał pieniądze lub dopłacał tym województwom, które sygnalizują braki. Tak będzie też w Małopolsce - zapewnia wiceminister.

W połowie października szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska ogłosiła, że w ramach 500 Plus wypłacono już ponad 11,3 mld zł. Zdaniem minister po wprowadzeniu programu zmniejszyła się liczba osób korzystających z pomocy społecznej.

 

 

Źródło: Onet.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: