SuperBiz wiadomości 500 Plus na kulturę. Każdy 18-latek dostanie 500 euro! Jest jeden haczyk...

500 Plus na kulturę. Każdy 18-latek dostanie 500 euro! Jest jeden haczyk...

25.08.2016, godz. 10:17
Koniec banknotu 500 euro
Koniec banknotu 500 euro foto: SHUTTERSTOCK

Włoski rząd postanowił zrobić nie lada prezent urodzinowy prawie 600 tys. osiemnastolatków w kraju. Dostaną oni od po 500 euro (ok, 1,7 tys. zł)! Jest jednak jeden haczyk. Pieniądze będą musieli przeznaczyć na zakup książek czy wyjścia do placówek kultury.

Pieniądze od włoskiego rządu mają się nazywać „bonusem kulturalnym” i być wypłacone każdemu włoskiemu obywatelowi po ukończeniu 18. roku życia. Program wejdzie w życie 15 września. Szacuje się, że będzie nim objęte 575 tys. młodych osób, a jego koszt wyniesie 290 mln euro (1,25 mld zł). - To bardzo dobrze wydane pieniądze – uważa członek włoskiego parlamentu Tommaso Nannicini. - Nasza inicjatywa to jasny sygnał do młodych ludzi, że oto dołączają do wspólnoty dorosłych. Przypomina im ona także, jak ważna jest w naszym życiu kultura – dodaje.

ZOBACZ TEŻ: W Polsce jeździ włoskie Pendolino. A polskie pociągi podbijają Włochy!

W ramach voucherów przyznawanych świeżo upieczonym dorosłym będzie można zakupić książki, iść do kina, muzeum czy parku narodowego. Beneficjenci programu będą mieli możliwość otrzymania voucherów drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Środki z nich będą mogli wydać online, jak i w danej placówce. Włoski rząd już teraz zapowiada, że w przyszłym roku szykuje podobny bonus – tym razem skierowany dla nauczycieli. Dostaną oni 500 euro na doskonalenie umiejętności związanych z zawodem.

Źródło: independent.co.uk

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: