SuperBiz wiadomości 500 plus nie skłania Polaków do rzucania pracy

500 plus nie skłania Polaków do rzucania pracy

11.10.2016, godz. 15:14
W których bankach złożono najwięcej wniosków 500+
W których bankach złożono najwięcej wniosków 500+ foto: SHUTTERSTOCK

Co trzeci szef firmy obawia się, że w związku z nowym świadczeniem rodzinnym pracownicy będą rezygnować z zatrudnienia. Jednak zaledwie 1,5 proc. pracowników zastanawia się nad taką możliwością - wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A. To oznacza, że odejście z pracy rozważa ponad 240 tysięcy zatrudnionych bo na koniec I kwartału br. w Polsce było ponad 16 mln aktywnych zawodowo osób.

- Na poziomie procentowym jest to bardzo niskie wskazanie, ale w przeliczeniu na liczbę pracowników, daje ponad 240 tysięcy osób, co może być odczuwalne w poszczególnych regionach kraju – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Obawy przesadzone
Wcześniej niektórzy ekonomiści i duża grupy pracodawców obawiali się, że wprowadzenie programu 500 plus może doprowadzić do rewolucji na polskim rynku pracy. Obawy były mocno na wyrost – jak pokazuje badanie Work Service - choć wynika z niego też, że wpływ programu 500 plus na rynek pracy może być jednak odczuwany przez firmy działające w niektórych branżach i regionach kraju.
Jednak zdecydowana większość Polaków korzystających z programu 500 plus, bo aż aż 3 na 4 przyznaje, że nawet nie zastanawia się nad rezygnacją z pracy w związku z otrzymywaniem świadczenia. Natomiast co piąty ankietowany uważa, że to zbyt mała kwota, by mogła stanowić zachętę do porzucania pracy. Odejście z firmy w z powodu pobierania świadczenia bierze pod uwagę zaledwie 4,3 proc. osób.

Chcą odchodzić młodzi z niskimi zarobkami
Najczęściej zastanawiają się nad tym młodzi pracownicy – prawie 10 proc. osób w wieku od 18 do 34 roku życia podczas gdy w grupie wiekowej od 35 do 44 lat jest to zaledwie 1,1 proc. O porzuceniu pracy z powodu 500 plus myślą też osoby słabo zarabiające - wśród nich 21,3 proc. rozważa rezygnację pracy. Takie pensje otrzymują pracownicy na szeregowych stanowiskach np. w firmach usług sprzątających i ochroniarskich oraz w handlu i w produkcji. Nie dziwi więc, że wśród firm ankietowanych przez Work Service właśnie pracodawcy z tych branż najczęściej boją się negatywnych skutków wprowadzenia programu 500 plus.

Najwięcej obaw w handlu i produkcji
Największe obawy występują w firmach średnich (39 proc. obawiających się) oraz w produkcji i handlu – odpowiednio 42 proc. i 41proc. Jednak już co trzeci badany pracodawca myśli, że z powodu świadczenia na dzieci może mieć trudności z zatrudnieniem pracowników.
– Warto zwrócić uwagę, że istnieje związek między odsetkiem pracowników deklarujących chęć odejścia z pracy w związku z programem 500+ zarabiających 2-3 tys. zł a niepewnością pracodawców w branży produkcyjnej i handlu. To właśnie w tych sektorach mediana zarobków kształtuje się na tym poziomie, co może uzasadniać obawy pracodawców. Co więcej, właśnie w tych branżach widoczne są dziś wzmożone trudności z pozyskaniem kandydatów – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: