SuperBiz wiadomości 500 Plus nie zmniejsza zadłużenia Polaków?

500 Plus nie zmniejsza zadłużenia Polaków?

26.01.2017, godz. 14:46
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Miliardy wpompowane do polskich rodzin w ramach programu "Rodzina 500 Plus", nie przekładają się na spłatę zadłużenia - wynika z badań jednej z czołowych firm windykacyjnych. Co więcej, wysokości długów nie zmniejszyło też malejące bezrobocie.

Jak wynika z rejestrów Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. i Biura Informacji Kredytowej, dłużnicy w naszym kraju winni są łącznie 47,19 mld zł, z czego 27,98 mld zł to niespłacone kredyty, a 19,21 mld zł to należności pozakredytowe, jak rachunki za prąd, gaz, czynsz, telefon, alimenty itp. Wobec tak dużego zadłużenia, na którym cierpi cała gospodarka, branża zarządzania wierzytelnościami poprawy sytuacji upatrywała w programie "Rodzina 500 Plus". W 2016 roku korzystało z niego 3,8 mln dzieci, a do rąk Polaków trafiło ponad 15,4 mld złotych. Takie pieniądze nie podlegają zajęciu komorniczemu, ale pozostają w swobodnej dyspozycji rodziców, w praktyce mogą więc być przeznaczane także na spłatę długów. To się jednak nie potwierdziło.

Sprawdź również: Auchan zmusza pracowników do podawania czy otrzymują 500 plus

- Spodziewaliśmy się, że część środków z 500 Plus zostanie przeznaczona na spłatę długów. Nie odnotowaliśmy jednak większych spłat z tym związanych. Być może w pierwszym okresie odbiorcy tych środków zaspokajają najpilniejsze potrzeby konsumpcyjne swoje i dzieci, a po pewnym czasie pomyślą też o regulowaniu zaległych długów. Nie byłoby w tym zresztą nic nagannego – rodzice bez obciążenia starymi długami mogą zagwarantować lepszą przyszłość dzieciom. Zaległe zobowiązania uniemożliwiają np. zakupy niezbędnego sprzętu na raty – tłumaczy Rafał Buchholc,dyrektor pionu strategii windykacyjnych z Best S. A.

Jak na razie dane rynkowe, ale i tysiące rozmów telefonicznych, które doradcy BEST przeprowadzają codziennie z dłużnikami wskazują, że na 500 Plus najbardziej skorzystała branża AGD, czy też... firmy zajmujące się sprowadzaniem używanych samochodów z krajów tzw. „starej UE". Wzrosły też wydatki Polaków na edukację, zabawki czy podróże - wg danych jednego z touroperatorów od czerwca do września 2016 liczba wyjazdów dzieci zwiększyła się o 20 proc. względem 2015 roku.

Zobacz koniecznie: 500 plus w 2017. Zobacz zmiany w programie

Sytuacja nie zmienia się pomimo spadającego bezrobocia. Obecnie wynosi ono 8,3 proc., a od stycznia 2015 r. spadło o 2 proc.. W listopadzie było to nawet 8,2 proc., czyli najmniej w Polsce od czasu wejścia do UE. Większa dostępność miejsc pracy wpływa rzecz jasna na możliwości finansowe Polaków, w tym także dłużników. Nie przełożyło się to jednak na ich większą skłonność do regulowania zobowiązań.


Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: