SuperBiz wiadomości Zmiany w 500 plus: nowe przepisy zabezpieczą pieniądze przed komornikiem

Zmiany w 500 plus: nowe przepisy zabezpieczą pieniądze przed komornikiem

19.08.2016, godz. 18:30
Złoty polski, pieniądze, banknoty, monety
foto: SHUTTERSTOCK

W sobotę (20.08.) wchodzą w życie przepisy, dzięki którym świadczenie z programu 500 plus nie wpłynie na wysokość alimentów, będzie też zabezpieczone przed egzekucją komorniczą.

Zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę zmiana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wyraźnie wskazuje, że świadczenia na dzieci nie mogą wpływać na wysokość alimentów. Chodzi m.in. o świadczenia wychowawcze, świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, świadczenia rodzinne oraz inne środki pieniężne przysługujące na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.

Zobacz także: 500 plus. W Szczecinie wydali bony zamiast pieniędzy

Nowe przepisy doprecyzowują także, że świadczenia z programu 500 plus nie podlegają egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego. Choć w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci są zapisy mające na celu wyłączenie świadczenia spod egzekucji, mogą one być nieskuteczne w przypadku prowadzenia egzekucji z konta bankowego, które zajęte jest przez komornika, ponieważ komornik nie wie, jakie środki znajdują się na zajętym rachunku oraz skąd one pochodzą.

Zmiana, która za chwilę wejdzie w życie przewiduje, że dla osób otrzymujących różnego rodzaju świadczenia mogą być tworzone specjalne subkonta, do których komornicy nie będą mieli dostępu.

Czytaj również: Dwugłos w rządzie. „Pieniędzy na 500 Plus na pewno nie zabraknie”

Jak informuje ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku lub kasie są wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Nieodpłatne jest również wydanie karty do rachunku i wypłaty z bankomatów danego banku oraz bankomatów wskazanych przez kasę.

Warunkiem uruchomienia rachunku rodzinnego będzie przedłożenie bankowi bądź kasie zaświadczenia wystawionego przez jednostki wypłacające świadczenia i zawierającego numery rachunków bankowych, z których te świadczenia są wypłacane.

Źródło: PAP, MRPiPS; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: