SuperBiz wiadomości 500 plus podbija pozycję Polski na tle Europy

500 plus podbija pozycję Polski na tle Europy

04.11.2016, godz. 14:53
WSA: świadczenie 500 plus także dla dzieci cudzoziemców
foto: SHUTTERSTOCK

Polska za sprawą świadczenia 500 plus awansowała od ubiegłego roku o 11 miejsc w rankingu krajów Unii Europejskiej pod względem wysokości udzielanej bezpośredniej pomocy w zakresie ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych. W Polsce jest to obecnie 8 222 zł, podczas gdy średnia dla wszystkich krajów wspólnoty wynosi ok. 9 806 zł rocznie – wynika z raportu firmy doradczej PwC „Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w UE".

Firma doradcza PwC zbadała, ile bezpośredniej pomocy w postaci ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych otrzymują mieszkańcy poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Przeprowadziła w tym celu symulację, która pozwoliła ocenić, na jaką pomoc w 2016 r. może liczyć przeciętna rodzina, składająca się z aktywnych zawodowo rodziców, zarabiających średnią krajową, z dwójką zdrowych dzieci w wieku 4 i 8 lat.

Sprawdź także: Nowe skutki 500 plus – więcej zasiłków rodzinnych, mniej pomocy społecznej

„Z analizy wynika, że średnia kwota bezpośredniej pomocy państw UE w zakresie ulg na dzieci i świadczeń rodzinnych wynosi obecnie ok. 9 806 zł rocznie, ale w rzeczywistości aż 18 państw (tj. ponad 60 proc.) nie osiąga tej wartości. Polska w tym zestawieniu znajduje się na miejscu 13., co oznacza awans aż o 11 pozycji w porównaniu z rokiem 2015" – czytamy w komunikacie PwC.

W raporcie PwC zestawiono także poziom wsparcia z przeciętnym wynagrodzeniem w poszczególnych krajach. W tym rankingu Polska znalazła się w samej czołówce – zajęła wysoką czwartą pozycję i awansowała w ten sposób o 16 oczek w porównaniu do ubiegłego roku. Pierwsze trzy miejsca na podium należą do Francji, Węgier i Austrii.

– Polska polityka prorodzinna pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej – komentuje cytowany w komunikacie Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC. – Warto jednak pamiętać, że najlepsze efekty osiągają te kraje, które stosują rozwiązania systemowe, stabilne i długookresowe.

Czytaj też: Ponad 240 tys. Polaków rozważa rzucenie pracy przez 500 plus

Minister rodziny Elżbieta Rafalska w rozmowie z PAP oceniła, że bardziej miarodajne jest drugie z zestawień dokonanych przez PwC tzn. porównanie poziomu bezpośredniego wsparcia do przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.
Zgodziła się także ze stwierdzeniem, że skok nastąpił poprzez świadczenie 500 plus, jednak podkreśliła, że w raporcie uwzględniono też inne elementy finansowego wsparcia, takie jak: ulgi podatkowe i świadczenia na dzieci oraz wysokość wynagrodzeń.

Źródła: PwC, Money.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: